Warszawa, ul. Zielone Zacisze 1/140
(022) 435 90 90, 0 691 311 327

Ortodoncja • Stomatologia • Implantologia • Protetyka

Jak leczymy? galeria uśmiechu :D Gabinet przyjazny niepełnosprawny
Umów się na wizytę
Zacznij dbać o swoje zęby już dziś.
Imię i nazwisko
Telefon
Email
Preferowany godziny kontaktu
Wiadomość

PROFILAKTYKA

okresowe przeglądy

Badanie stanu zębów, tkanek miękkich jamy ustnej, przyzębia w celu wczesnego wykrycia choroby (np. próchnicy). Specjaliści ortodonci zalecają dwa okresowe przeglądy w roku, najlepiej tuż po profesjonalnym czyszczeniu zębów.
zamknij

profesjonalne usuwanie złogów nazębnych

Potocznie nazywamy zdjęciem kamienia (stosujemy ultradźwięki) oraz polerowaniem zębów (piaskowanie). Zabieg przeprowadza specjalista ortodonta . Stosowany regularnie, co pół roku, zapobiega chorobom przyzębia i próchnicy. Może być już konieczny u dzieci z uzębieniem mieszanym. W naszej klinice dysponujemy najwyższej klasy sprzętem do scalingu i piaskowania.
zamknij

instruktaż higieny jamy ustnej

Instruktaż szczotkowania, nitkowania oraz dobór dodatkowych środków pozwalających we właściwy sposób zadbać o zęby w warunkach domowych. O ile bowiem nie posiadamy idealnego zgryzu, do wyczyszczenia wszystkich powierzchni zębów nie wystarczy klasyczna szczotka i nitka.
zamknij

fluoryzacja / lakierowanie zębów

Inaczej "nasączanie" wszystkich powierzchni zębów fluorem, dzięki czemu stają się bardziej odporne na próchnicę. Jest to zabieg, który powinien być stosowany u małych dzieci nawet, co trzy miesiące, u starszych, co pół roku. Po 25 roku życia, jeśli nie ma dużej skłonności do próchnicy, wystarczy lakierować zęby raz na rok, zawsze po uprzednim ich wyczyszczeniu u higienistki. Fluoryzacja stosowana jest także w celu zmniejszenia wrażliwości zębów u dorosłych.

Stosowanie tej metody zabezpiecza nas przed przedawkowaniem fluoru, co może się zdarzyć przy przyjmowaniu tabletek z fluorem. Efektem przedawkowania są nieusuwalne plamy na zębach.
zamknij

lakowanie bruzd

Wypełnianie specjalnym preparatem szczelin w zębach trzonowych mlecznych i stałych, co w mechaniczny sposób uniemożliwia dostanie się do tych zakamarków resztek jedzenia i bakterii, a tym samym redukuje powstanie próchnicy. Nowoczesne laki zawierają długo uwalniający się fluor, potęgując efekt profilaktyczny. Jest to bardzo skuteczna metoda walki z próchnicą,, pozwala na osiągnięcie ok. 90% redukcji próchnicy!
zamknij

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA I ESTETYCZNA

leczenie zachowawcze

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów dotkniętych próchnicą. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wczesną fazą próchnicy stosuje się zabiegi remineralizujące szkliwo (fluoryzacja), czyli zapobiegające dalszemu rozwojowi choroby. Jeśli jednak w wyniku działania próchnicy w zębie powstał ubytek, należy usunąć chorą tkankę wraz z bakteriami. Zabieg ten, jako nieprzyjemny wykonywany jest zwykle w znieczuleniu. Oczyszczony ubytek jest następnie wypełniany odpowiednim materiałem (potocznie "plomba"). Dla dzieci mamy specjalne kolorowe wypełnienia, plomba taka motywuje zwykle dziecko do kolejnych wizyt. U dorosłych, zgodnie ze światowym standardem, używamy nowoczesnych wypełnień kompozytowych w kolorze zęba, utwardzanych światłem. Stosujemy materiały renomowanych firm, pozwalające na doskonałe uzupełnienie tkanek zęba i zapewniające trwałość wypełnienia. Trzeba pamiętać, że najskuteczniejszą bronią w walce z próchnicą jest profilaktyka!
zamknij

leczenie kanałowe

W sytuacji że pacjent zbyt późno zgłasza się z próchnicą do stomatologa. Bakterie dostały się już do jamy zęba powodując zapalenie, martwicę lub zgorzel miazgi a z czasem nawet zapalenie tkanek otaczających korzeń zęba. Stanom tym towarzyszą dolegliwości bólowe. Aby zachować ząb w jamie ustnej konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego (endodontycznego). W trakcie zabiegu usuwa się zainfekowaną tkankę z wnętrza zęba, ząb oczyszcza się chemicznie i mechanicznie a powstałą przestrzeń wypełnia szczelnie specjalnym materiałem.

Leczenie endodontyczne jest bardzo trudne i obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia.
Aby zmniejszyć to ryzyko do minimum w naszej klinice stosujemy:
- specjalne, nowoczesne narzędzia kanałowe w wysokiej elastyczności,
- specjalne końcówki enodontyczne do maszynowego opracowania kanałów,
- współpracujący z nimi endometr pozwalający zmierzyć ząb od wewnątrz,
- lupy optyczne pozwalające na pracę w znacznym powiększeniu,
- systemy do szczelnego wypełnienia kanałów.


Zabieg odbywa się pod kontrolą radiowizjografii (połączenie technik rtg i komputera, które pozwala znacząco, bo aż o kilkadziesiąt procent, zmniejszyć dawkę promieniowania, umożliwiając jednocześnie dokładniejszą ocenę struktur zęba niż tylko rtg).

Ząb leczony kanałowo nazywamy martwym. Z czasem staje się on bardziej kruchy i może nieznacznie ciemnieć. Można go odbudować wypełnieniem kompozytowym, ale najbardziej wskazane jest zabezpieczenie go wkładem i koroną protetyczną.

Trzeba pamiętać że im wcześniej zgłosimy się do lekarza z próchnicą, tym leczenie będzie mniej rozległe!
zamknij

stomatologia estetyczna

Stomatologią estetyczną nazywamy wszelkie działania mające na celu upiększenie uśmiechu. Oczywiście wcześniej pacjent powinien mieć zdjęty kamień, wyleczoną próchnicę i ewentualne stany zapalne w jamie ustnej.

Do stomatologii estetycznej zaliczamy:
 • wybielanie zębów - jest to najprostszy i często wykonywany zabieg,
 • bonding - kosmetyczną odbudowę zębów nowoczesnym materiałem kompozytowym nierozróżnialnym od tkanek zęba,
 • leczenie ortodontyczne - przynosi ogromne korzyści estetyczne, jeśli zęby są nierówne, wystające, nachodzące na siebie wzajemnie lub gdy występują między nimi szpary,
 • pokrywanie zębów zniszczonych, przebarwionych, z wieloma wypełnieniami bądź o nieładnym kształcie specjalnymi koronami pełnoceramicznymi (bez metalowej podbudowy) imitującymi doskonale własne zęby, zarówno w świetle naturalnym jak i sztucznym (np. w dyskotece),
 • korygowanie niewielkich zaburzeń w ustawieniu zębów przez zastosowanie koron protetycznych,
 • stosowanie specjalnych bezbarwnych wkładów koronowo-korzeniowych wzmacniających ząb przed założeniem korony na zęby martwe,
 • wykonywane w wybranych przypadkach licówek porcelanowych,
 • rekonturing kosmetyczny - poprawa kształtu zębów poprzez zabieg delikatnego szlifowania,
 • gum reshaping - korekta brzegu dziąsłowego w celu poprawy proporcji zębów, nadania symetrii stronie prawej i lewej, poprawy uśmiechu dziąsłowego,
 • biżuteria nazębna.

zamknij

wybielanie zębów

Jest to bardzo efektowny zabieg stomatologii estetycznej, mający na celu uzyskanie jaśniejszego koloru zębów (nawet o kilka tonów). Możliwy tylko u pacjentów z wyleczonymi zębami i bez stanów zapalnych w jamie ustnej.

Istnieje kilka metod wybielania, dobierane są indywidualnie dla pacjenta.

 • Laserowe wybielanie jednoseansowe w gabinecie. Odbywa się w czasie jednej wizyty u stomatologa, jest szybkie, bezpieczne, zapewnia dyskrecję. Jest to najbardziej nowoczesna metoda wybielania.
 • Nakładkowe wybielanie domowe. Wymaga codziennej współpracy pacjenta. Na podstawie wycisków łuków zębowych pacjenta wykonanych przez lekarza, laboratorium wykonuje indywidualne szyny nazębne. Dzięki nim możliwa jest dokładna aplikacja preparatu wybielającego na zęby. Stomatolog na kolejnej wizycie dopasowuje szyny i dobiera preparat do wybielania. Po ok. 2 tygodniach stosowania nocnego, mamy wymarzoną biel uśmiechu.
 • Wybielanie pojedynczych martwych zębów. Do komory zęba zakładany jest preparat wybielający. Procedura jest powtarzana kilkakrotnie. Warto pamiętać, że w nowoczesnej stomatologii metodą z wyboru jest jednak pokrycie martwego zęba koroną, a jeśli jest to ząb przedni, koroną pełnoceramiczną.

zamknij

ORTODONCJA

aparaty stałe

Aparaty stałe są to aparaty najczęściej stosowane i najbardziej skuteczne w leczeniu wad zgryzu u dzieci, młodzieży jak i dorosłych - jako samodzielne leczenie lub element leczenia kompleksowego (wspomaganie protetyki czy leczenia chorób przyzębia).

Przy dzisiejszej technologi i wiedzy specjalistów ortodontów, wiek nie jest przeszkodą w leczeniu aparatem stałym!

Przeciwwskazaniem jest zła higiena, zły stan zębów i przyzębia. Są to jednak przeszkody, które można pokonać przy współudziale stomatologa i pacjenta.

Przed założeniem aparatu pacjent jest diagnozowany. Wykonywane są specjalne zdjęcia rentgenowskie, fotografie i modele gipsowe zębów, analizowane następnie przez pecjaliste ortodontę. Diagnoza stanowi podstawę planu leczenia.

Bardzo ważne jest dla nas aby nie usuwać trudnych do wyprostowania zebów. Wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów ortodontów, zdobyte na polskich i zagraniczych uniwersytetach i sympozjach naukowych pozwala nam na zamowanie się bardzo trudnymi przypadkami.

Zasadnicze elementy aparatu (pierścienie, zamki) mocowane są przez ortodontę na zębach za pomocą specjalnego kleju i pozostają w jamie ustnej, w niezmienionej pozycji, przez cały okres leczenia. Do zamków, za pomocą ligatur elastycznych ("gumeczki") lub metalowych, dowiązany jest drut - łuk ortodontyczny, który generuje stałą, ciągłą i bardzo małą siłę. Dzięki tej sile zęby przesuwają się stopniowo w zaplanowanym kierunku. Konstrukcję tę uzupełniają różnego rodzaju sprężynki, łańcuszki elastyczne i szereg innych.

Elementy te są aktywowane / zmieniane, co kilka tygodni (3-7).

W niektórych wadach, oprócz zamków, niezbędne są różnego rodzaju dodatkowe aparaty na podniebienie, pod język lub wyciągi wewnątrz- / zewnątrzustne. Może też być konieczne zastosowanie mikroimplantów wspomagających pracę aparatu stałego i usuwanych po zakończeniu leczenia.

Pacjent może zdecydować się na aparat klasyczny, z metalowymi zamkami (na życzenie pacjenta zamki mogą być nie tylko w kolorze srebrnym, ale i złotym) lub na wersję mało widoczną, z zamkami z porcelany czy kryształu (zamki estetyczne). W obu przypadkach możliwe jest comiesięczne "upiększenie" aparatu kolorowymi "gumeczkami".

Leczenie tą metodą wymaga dobrej higieny i współpracy z lekarzem.

Nosząc aparat można leczyć zęby i regularnie korzystać z profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie oraz fluoryzacji.
zamknij

aparaty ruchome

Aparaty ruchome są to aparaty samodzielnie wkładane i wyjmowane przez pacjenta. Mają zastosowanie w wieku 5-12 lat, czyli wtedy, kiedy dziecko jeszcze rośnie.

Zależnie od leczonej wady, mają różną budowę akrylowego korpusu i różne elementy składowe (śruby, klamry z drutu, sprężyny, łuki).

Ponieważ są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, dziecko może sobie wybrać ulubiony kolor.

Czas leczenia zależy od wady zgryzu i od czasu, jaki aparat jest każdego dnia w ustach. Powinien być noszony nie tylko do snu, ale i 6-8 godzin w ciągu dnia.

Aparaty te są skuteczne, o ile zostaną zastosowane w odpowiednim momencie wzrostu, ich konstrukcja będzie odpowiednia do leczonego przypadku, a pacjent będzie sumiennie przestrzegał zaleceń lekarza.

Pamiętać jednak należy, że nie służą one do idealnego ustawienia zębów, ale do zharmonizowania podstaw kostnych, pracy mięśni i stawów skroniowych. Dzięki temu pacjent ma korzystniejsze rysy twarzy, a ostateczne ustawienie zębów jest możliwe aparatem stałym po zakończeniu wzrostu.

Czasem stosuje się je w walce ze szkodliwymi nawykami (np. ssanie palca).
zamknij

ortodoncja dorosłych

Ortodontyczne leczenie u części dorosłych niczym nie różni się od leczenia młodzieży. Stosując aparaty stałe pragniemy uzyskać tzw. normę zgryzową, czyli spełnić wszystkie wymogi prawidłowego zwarcia.

Dotyczy to jednak tylko osób ze wszystkimi zębami własnymi (lub pojedynczymi brakami), ze zdrowymi tkankami przyzębia, bez poważniejszych zaburzeń w budowie kości szczęk. W takich przypadkach nie jest istotny wiek pacjenta.

Często jednak pacjenci dorośli utracili niektóre zęby wiele lat temu (zwykle są to "szóstki"), nosili już jakieś aparaty (zwykle ruchome), zgrzytają zębami, mają chore przyzębie.

To powoduje, że mamy inne procedury i cele lecznicze niż u młodzieży. Nazywamy to rehabilitacją. Wyleczenie wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności: stomatologa zachowawczego, ortodonty, protetyka, periodontologa, chirurga. Mówiąc inaczej, do wyleczenia nie wystarczy tylko zastosowanie samego aparatu stałego. Przywracamy stan zdrowia jamy ustnej i przedłużamy młodość, chociaż nie zawsze mamy na celu osiągnięcie 100% normy zgryzowej. Ostatecznie jednak uzyskujemy funkcjonalny i estetyczny zgryz.

ORTODONCJA JAKO WSPOMAGANIE PROTETYKI

- Stworzenie za pomocą aparatu stałego miejsca dla implantów, czy to w przypadku wrodzonych braków zębów, czy w sytuacji, gdy pacjent dawno utracił zęby, a zęby sąsiednie zamknęły częściowo lukę. Aby można było zastosować implant, konieczna jest bowiem odpowiednia ilość miejsca i równoległość korzeni zębów sąsiednich.

- Równoległe ustawienie zębów, na których będzie wykonany most - również z zastosowaniem aparatu stałego. Pozwoli to uniknąć leczenia kanałowego i wykonania wkładów, co jest niezbędne przed wykonaniem mostu, jeśli zęby są znacznie przechylone. Most wykonany na wyprostowanych zębach dłużej posłuży, ponieważ będzie prawidłowo obciążany podczas żucia.

- Wysunięcie z zębodołu korzenia złamanego / zniszczonego zęba na tyle, by możliwe było wykonanie wkładu i korony. Alternatywą jest oczywiście ekstrakcja, a następnie wykonanie implantu i korony. Zaletą jednak leczenia ortodontycznego jest posiadanie własnego zęba i uniknięcie implantacji.

- Uporządkowanie, wyrównanie pozostałych zębów przed wykonaniem protezy ruchomej tak, by zęby własne i sztuczne harmonijnie prezentowały się w uśmiechu.

ORTODONCJA JAKO WSPOMAGANIE LECZENIA PRZYZĘBIA

W poważnych przypadkach choroby przyzębia, zęby nie tkwią w kości jak dawniej. Kość uległa uszkodzeniu, zanikowi. Jest jej mniej, co powoduje, że ząb jest rozchwiany. Rozchwiane zęby poddane siłom żucia, przemieszczają się zgodnie z tymi siłami, nie stawiając oporu. Ich nowa, gorsza pozycja, doprowadza do dalszych przeciążeń i dalszej destrukcji tkanek.

Leczenie takich przypadków wymaga przywrócenia prawidłowej pozycji zębów (co zwykle poprawia estetykę przez zamknięcie szpar między rozchwianymi zębami). Uzyskujemy to, w dość krótkim czasie, aparatem stałym. Następnie lekarz periodontolog łączy zęby specjalną szyną, tworząc z nich jednostkę funkcjonalną. Szyna periodontologiczna nie jest widoczna. Tak zblokowana grupa zębów długo będzie służyła pacjentowi, oczywiście przy dużej dbałości o higienę.

ORTODONTYCZNE PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI NA KOŚCIACH SZCZĘK

W rzadkich przypadkach kości twarzy pacjenta zbudowane są nieprawidłowo i powodują zaburzenia estetyki (np. progenia, czyli zbyt duża żuchwa). Takich pacjentów leczy najpierw ortodonta, z zastosowaniem aparatów stałych, a następnie chirurg szczękowy (w warunkach szpitalnych) wykonuje operację korygującą wielkość kości.

Piękny uśmiech dla wielu dorosłych był marzeniem, którego kiedyś nie można było zrealizować. Teraz mając do dyspozycji nowoczesną stomatologię, począwszy od zamków estetycznych poprzez implanty, a skończywszy na wybielaniu zębów marzenia się spełniają.
zamknij

PROTETYKA

mosty porcelanowe

Są to estetyczne uzupełnienia od jednego do kilku zębów, na stałe osadzone w jamie ustnej. Tak uzupełnione zęby można traktować jak własne, unikamy skrępowania związanego z wyjmowaniem protezy na noc, nie ma ograniczeń w spożywaniu pokarmów. Metoda ta wymaga oszlifowania zębów sąsiadujących z luką. Jest to wadą, jeśli zęby są zdrowe. Jeśli jednak są w słabej kondycji, jest to korzystne, przy okazji bowiem je wzmocnimy.
zamknij

korony

Korony zakładamy na zęby słabe lub nieestetyczne. Zewnętrzna powierzchnia korony wykonana jest z porcelany. Korony akrylowe stosowane jeszcze do niedawna dość powszechnie, dziś używane są tylko jako element tymczasowy w trakcie leczenia. Wnętrze może być ze złota, stali, stopów szlachetnych, tytanu lub szkła (korona pełnoceramiczna). Te ostatnie są najbardziej estetyczne, zupełnie nieodróżnialne od zębów własnych. Nie powodują również nigdy przebarwień brzegu dziąsła.
zamknij

implantoprotetyka

Najnowocześniejsze rozwiązania protetyczne z użyciem implantów dające praktycznie nieograniczone możliwości uzupełniania brakujących zębów.

Często wszczepienie implantów pozwala na zastosowanie protetyki o klasę wyższej w stosunku do tej, jaka możliwa by była bez implantów. Przykładowo:
 • Przy całkowitym braku własnych zębów zamiast protezy osiadającej można wykonać protezę opartą na implantach (zwykle 4 w szczęce, 2 w żuchwie). Proteza taka zapewnia duży komfort użytkowania dzięki doskonałej stabilizacji w ustach i nie wpływa niszcząco na kość, co jest największą wadą protez osiadających.
 • Wszczepiając większą ilość implantów można u osoby bezzębnej wykonać również most niewyjmowany.
 • Podobnie przy brakach zębów bocznych pacjent wcześniej skazany na protezę wyjmowaną może użytkować mosty na implantach.
 • Bardzo częstym wskazaniem do zastosowania implantu jest brak jednego zęba. Wykonując w takiej sytuacji koronę na implancie oszczędzamy sąsiadujące zęby.

zamknij

CHIRURGIA I IMPLANTY

ekstrakcja

Usunięcie zęba jest podstawowym zabiegiem chirurgicznym w stomatologii. Taka konieczność może zaistnieć przede wszystkim w przypadku zębów stałych, których nie można już uratować. Czasem konieczne bywa usunięcie zęba mlecznego.
zamknij

dłutowanie

Jest to skomplikowane usuwanie zęba, zazwyczaj takiego, który nie ukazał się w ustach (często dotyczy to ósemek).
zamknij

hemisekcja, radektomia, resekcja

Zabiegi usunięcia jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego lub usunięcie samego szczytu korzenia w sytuacji, gdy wokół nich znajduje się chora tkanka zapalna. Pozwala to na wygojenie i umocnienie reszty korzeni / korzenia, a tym samym na zachowanie zębów bardzo chorych w jamie ustnej.
zamknij

wszczepianie implantów, odbudowa kości, podniesienie dna zatok

Implant to tytanowa śruba mocowana przez chirurga w kości, zastępująca korzeń zęba, na której po pewnym czasie (tzw. okresie osteointegracji trwającym zwykle 3-6 miesięcy) wykonana jest praca protetyczna, odtwarzająca brakujący ząb lub zęby.

Wszczepianie implantów należy do specjalistycznych zabiegów chirurgicznych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przeciwwskazaniem są niektóre choroby ogólne. Warunkiem jest odpowiednia ilość miejsca na wszczep oraz odpowiednia ilość kości. Jeśli warunek ten nie jest spełniony stosuje się aparaty stałe lub wykonuje się zabiegi okołoimplantacyjne:
 • Odbudowa kości przez przeszczep kości własnej pacjenta lub zabiegi sterowanej regeneracji kostnej przy dużych zanikach wyrostka kostnego.
 • Podniesienie dna zatoki szczękowej, co pozwala na wszczepienie implantów w bocznych odcinkach szczęki przy nisko schodzących zachyłkach zatoki.
Do implantów zaliczane są także miniśruby stosowane w skomplikowanych przypadkach ortodontycznych. Taki miniimplant wspomaga działanie aparatu stałego, po zakończeniu leczenia jest usuwany.
zamknij

LECZENIE PRZYZĘBIA

operacje płatowe, sterowana regeneracja kości

Operacje płatowe. Zabiegi wykonywane w sytuacjach, gdy proces chorobowy oprócz dziąseł objął także kość (zmiany takie są widoczne na rtg). Po chirurgicznym uzyskaniu dostępu do kości usuwana jest chorobotwórcza ziarnina, co zatrzymuje postęp choroby.

Sterowana regenracja kości. Przy dużym zniszczeniu kości podczas operacji płatowej stosuje się materiały wspomagające jej odbudowę. Są to syntetyczne preparaty kościotwórcze i membrany (Emdogain, Bio-Oss, Bio-Guide). Rzadziej stosuje się kość własną pacjenta.

Szynowanie zębów. Po opanowaniu choroby przyzębia, jeśli zęby są rozchwiane, zakłada się szyny periodontologiczne. W indywidualnych przypadkach efekt szynowania zapewnią np. zblokowanie korony protetyczne lub ortodontyczny retainer.

Leczenie nadwrażliwości szyjek. Dolegliwością towarzyszącą chorobom przyzębia są odsłonięte i bolące szyjki. Pokrywa się je specjalnym lakiem zębinowym.

Sterowana regeneracja tkanek miękkich. Przeszczepy tkanek miękkich jamy ustnej i regeneracja recesji (zaników) dziąseł.
zamknij

RENTGENODIAGNOSTYKA

radiowizjografia (Digora)

Do oceny próchnicy, przyzębia, diagnostyki chorób miazgi oraz kontroli przebiegu leczenia endodontycznego stosujemy ucyfrowione obrazy radiologiczne. Połączenie technik rtg i komputera, pozwala znacząco, bo aż o kilkadziesiąt procent, zmniejszyć dawkę promieniowania, umożliwiając jednocześnie dokładniejszą ocenę struktur zęba niż na zdjęciu rtg.
zamknij
persdental © 2009-2011
Created by taipa.pl