Kiedy z dzieckiem do ortodonty?

To pytanie pojawia się w głowie każdego rodzica. Zależy nam na zdrowiu naszych pociech, więc chcemy zrobić wszystko co tylko jest możliwe, żeby były zadbane i szczęśliwe. Dbanie o zęby jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepsze i szybsze efekty możemy osiągnąć. W takim razie, kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do ortodonty?

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty z dzieckiem u ortodonty?

Na wizytę do ortodonty powinniśmy udać się z dzieckiem nawet jeżeli nie zaobserwujemy niepokojących objawów. Nie wszystkie wady jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem i tylko specjalista może ocenić stan uzębienia naszej pociechy. Taka pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się mniej więcej w 7 roku życia malucha. Czasami zdarza się, że konieczność pojawienia się u ortodonty dużo wcześniej wymusza na nas stan zębów i niepokojące objawy.

Są pewne symptomy, które świadczą o nieprawidłowym rozwoju zębów. Kiedy je zaobserwujemy nie powinniśmy dłużej zwlekać z wizytą u ortodonty. Jakie to objawy? Przede wszystkim nieprawidłowe ustawienie zębów, które jest zauważalne gołym okiem. Przerwy między zębami, duże odchylenia, stłoczenia – to wszystko może doprowadzić do pogłębiania się problemów w przyszłości. Innymi niepokojącymi objawami są przedwcześnie wypadające zęby mleczne, próchnica, zbyt późne wyrzynanie zębów, oddychanie ustami, ssanie kciuka, obgryzanie twardych przedmiotów, problemy z poprawną wymową czy zgrzytanie zębami.

Doświadczony lekarz ortodonta może zaradzić wielu problemom już na wczesnym etapie. Dzięki szybko wykrytej wadzie zgryzu mamy dużo większe szanse na powodzenie leczenia. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą u ortodonty, szczególnie w przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych niepokojących objawów. Rodzic zna swoje dziecko najlepiej, więc z pewnością będzie wiedział kiedy należy zacząć działać.

Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym?

Pierwsza wizyta u ortodonty jest konsultacją, podczas której lekarz przeprowadza obszerny wywiad, pobiera wyciski i ocenia stan uzębienia pacjenta. Niezbędne jest też wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dopiero po uzyskaniu tak obszernych informacji lekarz może opracować indywidualny plan leczenia.

U najmłodszych pacjentów najczęściej stosuje się aparat ruchomy, a u starszych dzieci i nastolatków aparat stały. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz prowadzący, kierując się dobrem pacjenta. W całym procesie leczenia dużą rolę odgrywają rodzice. To oni powinni dbać o systematyczność i pilnować dziecka, aby nosiło aparat.

dziecko u ortodonty

Niezwykle ważnym elementem leczenia ortodontycznego jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Nosząc aparat ortodontyczny musimy poświęcać więcej uwagi przy myciu zębów i aparatu. Na rynku znajdziemy wiele specjalnych szczoteczek, irygatorów czy płynów do płukania jamy ustnej. Dziecko powinno myć zęby po każdym posiłku, a w przypadku aparatu ruchomego, myć aparat po każdym użyciu.

Pamiętajmy, że niezwykle ważne są regularne wizyty u lekarza ortodonty, ale również u stomatologa. Nie powinniśmy przesuwać terminów, ponieważ to może zaburzyć i wydłużyć proces leczenia. Jest to kolejna rzecz, o którą powinni zadbać rodzice. Ortodonta nie będzie w stanie w zaplanowany sposób przeprowadzić procesu leczenia, jeżeli rodzice nie będą chętni do współpracy.

Wybór lekarza ortodonty

Oprócz dylematu, kiedy z dzieckiem do ortodonty, zostaje nam wybór odpowiedniej placówki. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową ortodonta Warszawa wyskoczy nam cała masa ofert. Ciężko się w tym wszystkim zorientować i wybrać najlepszego specjalistę. Nie powinniśmy się kierować tylko opiniami w internecie. Pierwsze na co zwrócimy uwagę to lokalizacja. Warto też popytać znajomych rodziców, ponieważ mogą mieć kogoś z polecenia. Najważniejsze jest wykształcenie oraz doświadczenie lekarza i to powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności. Po umówieniu się na pierwszą wizytę zwróćmy też uwagę na podejście i sposób przekazywania niezbędnych informacji.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz