Metamorfozy

Prostowanie zębów aparatem ortodontycznym

Prostowanie zebow aparatem ortodontycznym jest najskuteczniejszą metodą na uzyskanie pięknego uśmiechu. Musimy pamiętać, że nie tylko względy estetyczne powinny skierować nas na konsultację do ortodonty. Niezwykle ważne jest nasze zdrowie, a niestety wady zgryzu mogą pociągnąć za sobą kolejne problemy. Chcesz wiedzieć jak wygląda prostowanie zębów przed i po? Nie wiesz na jaki aparat stały się zdecydować? W tym artykule odpowiemy na te i inne często zadawane pytania.

Aparat stały – dlaczego warto?

Przede wszystkim musimy zastanowić się na czym zależy nam najbardziej i co skłoniło nas do wizyty u ortodonty. Aparat stały jest świetnym rozwiązaniem wielu problemów. Najczęściej pacjenci decydują się na prostowanie zębów, ponieważ chcą poprawić swój wygląd. Zdarza się też, że to stomatolog podczas rutynowej wizyty zaleca leczenie ortodontyczne, ponieważ wada zgryzu doprowadza do innych problemów. Bardzo często pacjentom z wadami zgryzu szybciej odkłada się płytka nazębna, zęby się ścierają, a nawet pojawiają się problemy z jedzeniem czy oddychaniem. W wielu przypadkach leczenie ortodontyczne jest koniecznością, a nie wyborem.

Pacjentów najczęściej interesują efekty. Wiele osób pyta o to, jak wygląda prostowanie zębów przed i po. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych metamorfoz. Różnice są zauważalne gołym okiem. Oczywiście piękne i proste zęby są dla każdego najlepszym efektem, ale niekiedy mamy dodatkowe profity. Prostowanie zębów zapewnia komfort i zdrowie jamy ustnej.

Przed Leczeniem

Po Leczeniu

 

Działanie aparatu stałego

Najczęściej zadawane przez pacjentów pytanie to: kiedy zobaczę pierwsze efekty? Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ to zależy od wielu czynników. Wpływ ma rodzaj aparatu, wada zgryzu i wiek pacjenta. Prostowanie zębów u dorosłych jest dłuższym procesem niż u dzieci i młodzieży. Są też przypadki osób, którym zwykły aparat nie wystarczy i konieczne jest prostowanie zębów operacyjnie. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i to ortodonta podejmuje decyzję o sposobie leczenia.

Średni okres leczenia ortodontycznego trwa 2 lata. Ortodonta decyduję o tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie aparatu stałego czy ruchomego. Aparaty ruchome najczęściej zakłada się dzieciom, ponieważ struktury kostne są dużo bardziej „plastyczne”. Oba te aparaty prostują nasze zęby poprzez długotrwałe i delikatne oddziaływanie siły na zęby. Nie możemy zatem oczekiwać natychmiastowych efektów i musimy uzbroić się w cierpliwość.

Ortodonta Warszawa – jak wybrać najlepszego lekarza?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę ortodonta Warszawa wyskoczy nam cała masa klinik i konkretnych lekarzy. Wybór tego najlepszego nie jest łatwy, ale warto poświęcić czas i podjąć świadomą decyzję. Pierwsze kryterium, które jest dla nas ważne to cena. Każda klinika ortodontyczna może narzucać swoje ceny, ale zazwyczaj są one do siebie dosyć zbliżone. Pamiętajmy, że tu chodzi o nasze zdrowie, więc nie warto szukać lekarza tylko na podstawie ceny.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest lokalizacja. Wizyty u ortodonty odbywają się regularnie przez kilka lat, więc każdemu zależy aby klinika znajdowała się blisko miejsca zamieszkania. Jeżeli w bliskiej okolicy nie możemy znaleźć nikogo godnego zaufania, to warto poszukać trochę dalej. Zwróćmy uwagę na dojazd komunikacją miejską lub miejsce do zaparkowania samochodu.

Szukając lekarza ortodonty nie zapominajmy o przeczytaniu opinii. Oczywiście nie są one do końca wiarygodne, ale mogą dać nam jakiś wstępny zarys. Warto też popytać znajomych, którzy w ostatnim czasie korzystali z usług ortodonty. Może się okazać, że bliskie nam osoby mają do polecenia świetnego specjalistę, a przecież taka opinia z pierwszej ręki jest bezcenna.

Wybór aparatu ortodontycznego

Prostowanie zębów aparatem jest długotrwałym procesem, więc warto wybrać najlepszy aparat ortodontyczny. Oczywiście wiele zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych, ale na pewno lekarz ortodonta pomoże dokonać wyboru. Aparaty ortodontyczne możemy podzielić na aparat stały i ruchomy. Jeżeli lekarz zaleci noszenie aparatu stałego, to możemy zdecydować się na najbardziej popularny aparat stały metalowy lub aparat estetyczny. Na rynku istnieje kilka rodzajów aparatów estetycznych i różnią się one wyglądem oraz ceną.

 

Co jest ważne podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Jest kilka niezwykle ważnych punktów, o których należy pamiętać podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Przede wszystkim musimy być całkowicie szczerzy z naszym lekarzem prowadzącym. Nie możemy przed nim nic ukrywać oraz musimy bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń. Podczas pierwszej wizyty dostaniemy wszelkie wskazówki i ważne informacje. Lekarz określi częstotliwość wizyt kontrolnych, powie czego należy unikać oraz jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Pacjent ma ogromny wpływ na przebieg i czas trwania leczenia. Wszystko powinno pójść zgodnie z ustalonym planem leczenia, jeżeli będziemy stosować się do zaleceń ortodonty.