Konsultacja ortodontyczna – pierwsza wizyta u ortodonty

Wiele osób zmaga się z różnymi wadami zgryzu, ale na szczęście coraz więcej z nich decyduje się na leczenie ortodontyczne. To nie jest kwestia jedynie estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Nieleczone wady zgryzu mogą z czasem doprowadzić do poważnych problemów. Zaleca się, aby każdy udał się na konsultację ortodontyczną, ponieważ duża część nieprawidłowości nie jest widoczna gołym okiem.

Ortodonta – co robi?

Konsultacja ortodontyczna jest początkiem procesu leczenia, ale pierwszym krokiem do pięknego uśmiechu jest wybór lekarza. Wybór dobrego ortodonty jest niezwykle ważny, ale to zadanie nie jest proste. Ortodonta ma za zadanie skorygowanie wady zgryzu, stłoczeń i innych nieprawidłowości. Dzięki niemu żuchwa i szczęka mogą działać w odpowiedni sposób, a zęby znajdują się na swoim miejscu. To wszystko ma ogromne znaczenie – nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne.

Proste zęby dużo łatwiej utrzymać w czystości. Jesteśmy w stanie z łatwością dotrzeć we wszystkie przestrzenie między zębowe, a dzięki temu pozbędziemy się problemu namnażania płytki nazębnej, a w efekcie paradontozy. Krzywy zgryz może rzutować również na inne elementy naszego codziennego funkcjonowania. Często pacjenci skarżą się na nawracające bóle głowy, zgrzytanie zębami, trudności w wymowie i żuciu pokarmów.

Pierwszy krok – wybór dobrego ortodonty

Jak widać rola ortodonty ma duże znaczenie, więc wybór lekarza powinien być przemyślany. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim kluczowym kryterium przy wyborze powinno być doświadczenie ortodonty. Możemy porozmawiać z rodziną i znajomymi, którzy leczyli się ortodontycznie, ponieważ do lekarza z polecenia na starcie będziemy mieli większe zaufanie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to warto poczytać opinie w internecie, choć oczywiście nie zawsze są one wiarygodne. Innym ważnym elementem powinna być lokalizacja i podejście do pacjenta.

Konsultacja ortodontyczna – na czym polega?

Pierwsza wizyta u ortodonty jest dla wielu osób stresującym momentem. Okazuje się jednak, że nie ma się czego obawiać. Najczęściej boimy się tego czego nie znamy, więc dokładnie opiszemy przebieg całej wizyty u ortodonty. Dowiesz się co będzie robił lekarz, o co zapyta i jakie zabiegi będą wykonywane.

Konsultacja ortodontyczna zazwyczaj składa się z tych samych elementów. Przede wszystkim lekarz ogląda pacjenta, jego jamę ustną, szczękę, symetrię twarzy i ocenia wadę zgryzu. Kolejny etap to przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Lekarz musi poznać dokładną historię leczenia, zapyta o ewentualne dolegliwości. Na tym etapie bardzo ważna jest szczerość, ponieważ dzięki temu ortodonta będzie w stanie dostosować najlepszy plan leczenia.

Na samej wizycie często pobierane są wyciski potrzebne do stworzenia modeli diagnostycznych. Na wizytę warto zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań, ale lekarz może skierować jeszcze na dodatkowe badania. Niezbędne będzie zdjęcie rentgenowskie, a czasem jeszcze badanie skanerem 3D. Tu wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Na podstawie wywiadu, oceny stanu pacjenta i dodatkowych badań lekarz może opracować szczegółowy plan leczenia. Zazwyczaj potrzeba na to kilka dni, więc pełen opis leczenia pacjent otrzymuje na kolejnym spotkaniu. Regularne wizyty u ortodonty są kluczem do sukcesu, więc pacjent powinien pilnować ustalonych terminów i nie omijać tych wizyt.

wizyta u ortodonty

Konsultacja ortodontyczna – jak się przygotować?

Przed pierwszą wizytą poradnia ortodontyczna na pewno poinformuje, jak przygotować się do spotkania. Są jednak pewne rzeczy, które możemy przygotować już teraz. Przede wszystkim leczenie ortodontyczne rozpoczyna się tylko pod warunkiem, że nasze zęby są zdrowe. Chodzi tu oczywiście o leczenie stomatologiczne. Warto więc przed konsultacją ortodontyczną udać się na kontrolę do stomatologa.

Jeżeli mamy pewność, że nasze zęby są odpowiednio przygotowane, to skompletujmy całą dotychczasową dokumentację medyczną oraz wszystkie potrzebne badania. Podstawą jest zdjęcie pantomograficzne. Jeżeli mieliśmy je robione nie dawniej niż rok temu, to warto je zabrać na konsultację ortodontyczną. Jeżeli nie mamy takiego zdjęcia, to lekarz zapewne zleci jego wykonanie.

Przed konsultacją warto też przemyśleć nasze oczekiwania, efekty jakie chcemy osiągnąć oraz możliwości finansowe. Lekarz na pewno będzie o to wszystko pytał podczas wizyty, a odpowiedzi pozwolą mu dostosować najlepszy plan leczenia.

Konsultacja ortodontyczna – cena

Cena konsultacji ortodontycznej jest zależna od wielu czynników. Wpływ na cenę ma oczywiście lokalizacja gabinetu, doświadczenie lekarza, a nawet cennik w konkretnym gabinecie. Najczęściej pierwsza wizyta to koszt około 100 zł. Oczywiście musimy jeszcze doliczyć koszt dodatkowych badań, które są niezbędne do opracowania planu leczenia. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne to długotrwały proces, a koszty są zależne od potrzeb i możliwości pacjenta.

Konsultacja ortodontyczna – ile trwa pierwsza wizyta?

Najczęściej pierwsza wizyta trwa od 30 minut do godziny. Wiele zależy od poziomu skomplikowania wady zgryzu i ilości informacji, jakie musi przekazać lekarz pacjentowi. Konsultacja to dopiero początek procesu leczenia. Konieczne będą regularne wizyty kontrolne, podczas których w Pers Dental ortodonta Warszawa ocenia postępy leczenia, wymienia łuki i gumki w aparacie stałym oraz wprowadza ewentualne zmiany.

W całym procesie leczenia wiele zależy też od samego pacjenta. Należy pamiętać, że kluczowe jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, wizyty kontrolne i samodyscyplina w kontekście diety. Jeżeli pacjent nie przestrzega zaleceń, to proces leczenia może się znacznie wydłużyć.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Dieta przy aparacie ortodontycznym – klucz do skutecznego leczenia

Dieta przy aparacie ortodontycznym – klucz do skutecznego leczenia

Noszenie aparatu ortodontycznego to ważny krok w drodze do pięknego uśmiechu, ale sama obecność aparatu to nie wszystko. Kluczową rolę odgrywa również odpowiednia dieta. W naszej klinice ortodontycznej wiemy, jak istotne jest połączenie profesjonalnego leczenia z...

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego?

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego?

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego - co musisz wiedzieć? Zastanawiasz się, ile bolą zęby po założeniu aparatu? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. Dowiesz się, czego możesz się spodziewać w pierwszych dniach po założeniu aparatu, jak długo...

Leczenie ortodontyczne – Jakie daje korzyści?

Leczenie ortodontyczne – Jakie daje korzyści?

Zdrowy uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim odzwierciedlenie dobrego stanu zdrowia naszej jamy ustnej. Leczenie ortodontyczne, często kojarzone wyłącznie z poprawą wyglądu, w rzeczywistości pełni znacznie ważniejszą rolę – jest kluczowym...

0 komentarzy

Wyślij komentarz