Aparat retencyjny – kiedy się go stosuje?

O pięknym uśmiechu i prostych zębach marzy chyba każdy z nas. Leczenie ortodontyczne pozwala uzyskać upragniony efekt. Niestety nie da się tego osiągnąć na pierwszej wizycie i trzeba uzbroić się w cierpliwość. W wielu przypadkach leczenie nie kończy się w momencie zdjęcia aparatu. O utrzymanie zadowalającego efektu należy nieustannie dbać. Bardzo często stosuje się w tym celu retainer. Kiedy aparat retencyjny jest koniecznością i jak wyglądają dalsze etapy? Zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem. 

Czym jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny zakładany jest po zakończonym leczeniu aparatem ortodontycznym. Pozwala na osiągnięcie trwałego efektu i zapobiega zaprzepaszczeniu pracy jaka została włożona w leczenie. Retainer utrzymuje zęby w pozycji docelowej, dzięki czemu wada zgryzu nie powróci. Aparat retencyjny może być stały albo ruchomy i to lekarz prowadzący decyduje o zastosowaniu najlepszej opcji. 

Stały aparat retencyjny

Aparat retencyjny stały mocowany jest do zębów od strony języka co sprawia, że jest zupełnie niewidoczny. Dobrze założony retainer nie powinien być uciążliwy. Pozwala utrzymać zadowalający efekt i odpowiednie ułożenie zębów. Dobrze sprawdza się jako ostatni etap leczenia ortodontycznego. Aparat retencyjny najczęściej wykonany jest z giętkiego drutu spiralnie skręconego. Lekarz prowadzący określi długość noszenia takiego aparatu.

retencyjny aparat

Ruchomy aparat retencyjny

Ruchome retainery różnią się budową od tych stałych. Konieczny czas noszenia takiego aparatu jest bardzo indywidualny. Ruchome aparaty zakłada się najczęściej na noc co pozwala uniknąć nieprzyjemnego uczucia w ciągu dnia. Dodatkowo higiena jamy ustnej jest dużo prostsza ale należy pamiętać również o dokładnym czyszczeniu aparatu. Ruchomy aparat retencyjny można wykorzystać do utrwalenia efektu leczenia ortodontycznego. Niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. Tylko wtedy mamy pewność, że nasz czas i pieniądze nie pójdą na marne.

Ile czasu trzeba nosić aparat retencyjny?

Takie decyzje zawsze podejmuje lekarz. Jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy od wielu czynników. Można przyjąć, że zazwyczaj retainer należy nosić dwa razy dłużej niż nosiło się aparat stały. Oznacza to, że jeżeli aparat ortodontyczny nosiliśmy 3 lata to aparat retencyjny może nam towarzyszyć nawet 6 lat. Ciężko podać konkretne liczy i najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. On na pewno chętnie odpowie na wszystkie pytania i uargumentuje swoje decyzje. 

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327