Czy dorosły może nosić aparat ortodontyczny?

Coraz więcej osób dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne. Niestety wciąż jeszcze panuje mit, że dorośli pacjenci nie mają już szansy na wyprostowanie zębów. Oczywiście nie jest to prawdą. Proces leczenia wygląda nieco inaczej, ale jest to osiągalne. U dzieci i młodzieży zazwyczaj efekty zobaczymy szybciej, więc warto udać się na konsultacje jak najszybciej, ale starsi pacjenci również mogą liczyć na pomoc.

W jakim wieku możemy udać się do ortodonty?

Nie ma żadnego ograniczenia wieku, jeżeli chodzi o rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. W każdym wieku możemy podjąć decyzję o chęci zmiany swojego życia na lepsze. W gabinetach ortodontycznych coraz częściej pojawiają się pacjenci dorośli, a nawet seniorzy. Część z nich ma problemy utrudniające normalne funkcjonowanie, a część chce mieć piękny uśmiech. Niezależnie od powodu, warto zadbać o siebie w każdym wieku.

Ortodoncja rozwija się bardzo szybko i dzisiaj mamy już dostęp do metod, które umożliwiają leczenie pacjentów w każdym wieku. Możliwe jest indywidualne dopasowanie aparatu do wielu różnych przypadków wad zgryzu. Dorośli pacjenci mogą liczyć na dostosowanie planu leczenia do ich pracy i innych zobowiązań. Oprócz tego istnieje ogromny wybór aparatów ortodontycznych, które są niemal niewidoczne.

Czym charakteryzuje się leczenie ortodontyczne dorosłych pacjentów?

Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych nie różni się bardzo od leczenia młodzieży i dzieci. Na pewno punktem wspólnym jest konieczność wyleczenia wszystkich zębów. Warto w pierwszej kolejności udać się do stomatologa i upewnić się, że zęby są zdrowe. Ortodonta nie założy aparatu, jeśli wciąż walczymy z próchnicą czy chorobami dziąseł.

Leczenie ortodontyczne jest skuteczne również w przypadku dorosłych pacjentów, ale należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim cały proces może być dłuższy, ponieważ kości nie są już w fazie wzrostu, a wada zgryzu przez lata się utrwaliła. Ortodonci najczęściej stosują aparat stały metalowy u dorosłych pacjentów, drugim najpopularniejszym jest aparat stały porcelanowy. Niekiedy konieczne jest też usunięcie zęba bądź zębów, ale coraz częściej udaje się znaleźć inne rozwiązania.

dorosły z aparatem

Rodzaje aparatów ortodontycznych.

Wiele osób chciałoby pozbyć się wady zgryzu, ale obawiają się widocznego aparatu metalowego. Dorośli pacjenci są zazwyczaj aktywni zawodowo, a taki aparat bardzo rzuca się w oczy. Na szczęście nowoczesne metody leczenia wyszły naprzeciw ich oczekiwaniom i mamy do dyspozycji bardzo duży wybór aparatów ortodontycznych.

Oczywiście to lekarz prowadzący podejmuje decyzję co do wyboru najlepszego aparatu, ale najczęściej daje kilka możliwości i bierze pod uwagę potrzeby pacjenta. Osoby, którym zależy na dyskrecji mogą zdecydować się na jeden z kilku aparatów estetycznych. Coraz bardziej popularne są też aparaty lingwalne, które montuje się na wewnętrznej stronie zębów, a dzięki temu są one zupełnie niewidoczne.

Czy warto prostować zęby w dojrzałym wieku?

Warto udać się na konsultację ortodontyczną w każdym wieku. Jeżeli jako dziecko nie zostaliśmy poddani leczeniu, to powinniśmy to nadrobić w wieku dorosłym. Większość pacjentów decyduje się na prostowanie zębów ze względów estetycznych. Krzywy zgryw może być powodem wielu kompleksów i ciągłego dyskomfortu. Okazuje się, że nie tylko ze względu na wygląd warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne.

Krzywy zgryz może powodować wiele pogłębiających się problemów. Część pacjentów ma problemy z wymową, jedzeniem czy oddychaniem. Proste zęby będą dłużej zdrowe i piękne. Nie odkładają się resztki jedzenia i nie powstaje próchnica. Dodatkowo nie musimy martwić się o nadmierne ścieranie. Decydując się na leczenie ortodontyczne, powinniśmy wybrać odpowiedniego specjalistę. W Pers Dental ortodonta Warszawa nasze wyniki pracy mówią same za siebie.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz