Czym jest wosk ortodontyczny i jak się go używa?

Wielu pacjentów skarży się na delikatny dyskomfort w pierwszych chwilach noszenia aparatu ortodontycznego. Wosk ortodontyczny może być bardzo pomocny. Chroni naszą jamę ustną przed podrażnieniami wywołanymi przed niektóre elementy aparatu. Warto przygotować się już wcześniej i poznać zastosowanie oraz sposób korzystania z wosku ortodontycznego.

Wosk ortodontyczny – co to takiego?

Wosk ortodontyczny ma pomóc osobom noszącym aparaty ortodontyczne. Uśmierza ból i chroni błony śluzowe przed podrażnieniami. Jego głównym składnikiem jest mikrokrystaliczny wosk, ale bardzo często w różnych preparatach można zaleźć też wazelinę lub olej parafinowy. Wosk ortodontyczny nie powoduje reakcji alergicznych i jest w pełni bezpieczny.

Wiele osób zastanawia się, czy połknięcie wosku może być szkodliwe. WHO, jak i sami ortodonci potwierdzają, że używanie wosku jest bezpieczne. Stosuje się go wewnątrz jamy ustnej, więc nie ma żadnego ryzyka w momencie połknięcia. Można stosować go nawet codziennie i nie należy obawiać się niepożądanych skutków ubocznych.

Po co korzystać z wosku ortodontycznego?

Wosk ortodontyczny

Oprócz tego aparat ortodontyczny ma wiele elementów, które mogą podrażniać błonę śluzową, szczególnie w początkowych etapach leczenia. Najbardziej narażone są nasze wargi, policzki i dziąsła. Zamki i pierścienie mogą powodować lekki dyskomfort. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się wosk ortodontyczny, który chroni nas przed nieprzyjemnymi doznaniami.

Jak korzystać z wosku ortodontycznego?

Wosk ortodontyczny pakowany jest w plastikowe pudełko, a w środku znajdziemy ruloniki wosku. To pozwala na łatwe przechowywanie i zawsze możemy mieć go ze sobą. Nakładanie jest bardzo proste. Musimy pamiętać, że wosk zawsze aplikujemy na osuszony element aparatu, który podrażnia błonę śluzową. Po dokładnym osuszeniu odrywamy kawałek wosku i robimy z niego niewielką kulkę, a następnie nakładamy. Tę czynność powtarzamy wielokrotnie, za każdym razem, kiedy wosk się zetrze.

Kiedy korzystać z wosku ortodontycznego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z wosku możemy korzystać przez cały okres leczenia ortodontycznego, ale wiele zależy od konkretnego pacjenta. Po wosk powinniśmy sięgać wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę. Najczęściej przydaje się on na początkowych etapach leczenia, w momencie uszkodzenia aparatu, albo po wizytach kontrolnych. Nie ma też ograniczeń, co do korzystania z tego preparatu. Możemy nakładać go wielokrotnie w ciągu dnia, choć zazwyczaj jedna aplikacja starcza na kilka godzin.

Rodzaje wosku ortodontycznego

Na rynku znajdziemy całą masę różnych wosków ortodontycznych. Najczęściej różnią się one zapachem. Każdy pacjent będzie miał swoje preferencje. Najczęściej kupowanym woskiem jest wosk miętowy, ale możemy wybrać też warianty owocowe, czekoladowe, a nawet o zapachu gumy balonowej. Jeżeli nie lubimy wosków zapachowych, to są też takie bezzapachowe. Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy wosk odkleić w bardzo łatwy sposób.

Wosk ortodontyczny – gdzie go kupić?

Wosk ortodontyczny znajdziemy w aptece, w internecie, w specjalnych sklepach stomatologicznych, ale również bardzo często w gabinecie ortodontycznym. Zazwyczaj ortodonta już na pierwszej wizycie przedstawi nam wszystkie wskazówki i zalecenia. Niekiedy cały pakiet przydatnych akcesoriów otrzymamy już w gabinecie. Wosk nie jest drogi, a jego ceny wahają się od 5 do 25 zł.

Musimy pamiętać, że higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna i pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Warto zaopatrzyć się w specjalne nici dentystyczne, szczoteczkę, płyny do płukania jamy ustnej i właśnie wosk ortodontyczny.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz