Gumki na aparat ortodontyczny – po co się je używa?

Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne. Jest ono bardzo ważne, ponieważ pomaga w uzyskaniu pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim jest znaczącym krokiem dla zdrowia naszych zębów. Nieleczone wady zgryzu mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów, a z czasem prowadzą nawet do poważnych problemów zdrowotnych.

W gabinetach ortodontycznych znajdziemy kilka rodzajów aparatów ortodontycznych, które składają się z różnych elementów. Podstawowymi komponentami klasycznego aparatu stałego są zamki, łuki i gumki. Wielu pacjentów nie rozumie działania tych wszystkich elementów, więc dzisiaj skupimy się na tym ostatnim i powiemy czym są gumki na aparat.

Aparat ortodontyczny – gumki

Dla wielu pacjentów gumeczki ortodontyczne są źródłem radości, ponieważ wizualnie mogą być bardzo atrakcyjne. Najczęściej dzieci i młodzież cenią sobie różnorodność kolorystyczną, a wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym stają się przyjemnością. Pacjent może wybierać w całej gamie kolorystycznej i dostosować wybór do swoich preferencji.

Kolejnym plusem jest konieczność wymiany ligatur podczas każdej wizyty kontrolnej. To oznacza, że co jakiś czas możemy zmieniać kolor gumek, a to pozwala nam na dużą różnorodność. Dla pacjenta ligatury mogą być po prostu ładne, ale odgrywają one bardzo ważną rolę w procesie leczenia. Zastanówmy się więc po co są gumki a aparacie ortodontycznym

Aparat ortodontyczny – gumki

Gumki na aparat ortodontyczny – do czego służą?

Wielu pacjentów nie wie dlaczego aparat ortodontyczny i gumki to taki ważny element w całym procesie leczenia. Częste pytanie, które pada podczas wizyty w gabinecie, to „po co są gumki w aparacie ortodontycznym?”. Pacjenci widzą w nich walory estetyczne, ale przecież gumki mają dużo ważniejsze zastosowanie. Te kolorowe gumeczki ortodontyczne to ligatury, które pomagają korygować wady zgryzu.

Bez ligatur leczenie ortodontyczne aparatem stałym byłoby niemożliwe. To właśnie one pomagają utrzymać łuki we właściwym miejscu i zapobiegają ich przemieszczaniu się. Łuki umieszcza się w zamkach, a gumki trzymają wszystko razem. Konieczna jest wymiana ligatur podczas wizyt kontrolnych, ponieważ są one takim elementem aparatu, który z czasem się zużywa.

Gumki na aparat – co ile trzeba je wymieniać?

Ligatury są elementem aparatu ortodontycznego który należy wymieniać, ponieważ z czasem się zużywają. Lekarz wymienia je podczas każdej wizyty kontrolnej, czyli zazwyczaj co 4-6 tygodni. Jest to dobry moment na zmianę koloru gumek, a część pacjentów nawet co wizytę testuje nowy kolor. Najczęściej to właśnie dzieci mają z tego najwięcej radości. Okazuje się jednak, że nie każdy kolor będzie odpowiedni dla każdego.

Aparat ortodontyczny – gumki kolory

Aparat ortodontyczny – gumki kolory

Wielu pacjentów podejmuje pochopną decyzję wybierając kolor gumek ortodontycznych. Ortodonta na pewno przedstawi wady i zalety danego koloru, a my opiszemy najczęściej wybierane z nich. Okazuje się, że nie zawsze to co wydaje nam się ładne, będzie dobrze wyglądać na zębach.

Najbardziej kontrastowe wydają się gumki w kolorze czarnym. Wiele osób myśli, że takie ligatury podkreślą biel ich zębów. Niestety w rzeczywistości jest nieco inaczej. Czarne gumki podkreślą niedoskonałości zębów, które przecież nigdy nie są śnieżnobiałe. W efekcie nasze szkliwo może wydawać się jeszcze bardziej szare. Dodatkowo kolor czarny może dawać efekt zepsutych zębów, a tego przecież nikt by nie chciał.

Innym częstym pomysłem wśród pacjentów jest wybór białych ligatur. Pamiętajmy, że gumki będą zawsze znacznie bielsze od naszych zębów, więc znowu osiągniemy niepożądany efekt. Wszelkie niedoskonałości na szkliwie będą bardzo widoczne. Dodatkowo białe gumki z czasem stracą swój kolor i mogą zabarwiać się od jedzenia i napojów.

Można więc ogólnie powiedzieć, że lepiej unikać kolorów bardzo jasnych i pudrowych. Takie gumki będą się przebarwiać, a to nie wygląda estetycznie. Dodatkowo ligatury tracą swoją barwę nie tylko od przebarwień. Jest to zupełnie naturalny proces. Z czasem kolor będzie nieco jaśniejszy, więc jeżeli zdecydujemy się na kolor pudrowy, to po kilku dniach będzie on jeszcze mniej intensywny.

Jaki kolor ligatur wybrać?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy pacjent ma inne preferencje oraz inne możliwości. Wiele osób nie może sobie pozwolić na bardzo rzucające się w oczy kolory ze względu na wykonywany zawód. Jeżeli zależy nam na jak największej dyskrecji, to powinniśmy zdecydować się na srebrne lub szare gumeczki ortodontyczne. Te kolory najlepiej zleją się z aparatem ortodontycznym oraz naszymi zębami.

Jeżeli naszym celem jest podkreślenie bieli zębów, to dobrym wyborem będą gumki w odcieniu niebieskim. Kolor niebieski będzie bardzo widoczny, ale przecież dla wielu pacjentów jest to zaleta. Częstym wyborem są też ligatury bordowe, ponieważ ładnie prezentują się na zębach i uzyskujemy efekt kontrastu. Podobnie jest z kolorem fioletowym, ale jest on zdecydowanie bardziej intensywny.

Aparat ortodontyczny bez gumek

Często o aparat ortodontyczny bez gumek pytają osoby, którym zależy na dyskrecji ze względu na wykonywany zawód lub własne preferencje. Klasyczny aparat stały metalowy zawsze będzie na zębach widoczny, nawet jeżeli użyjemy szarych lub srebrnych ligatur.

W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na któryś z aparatów estetycznych. Może to być aparat porcelanowy lub kryształowy. Ich ogromną zaletą jest dyskrecja, ponieważ są niemal niewidoczne na zębach. Dla wielu osób może to być idealne rozwiązanie.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz