Jak dobrać wykałaczki dentystyczne?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest najważniejszym elementem dbania o zdrowe zęby. Cały ten proces powinien składać się z wielu elementów, ponieważ samo szczotkowanie to za mało. Jednym z takich przydatnych akcesoriów są właśnie wykałaczki dentystyczne. Docierają one w trudno dostępne miejsca i umożliwiają pozbycie się resztek pokarmów i nalotów. Wykałaczki dentystyczne są różne i powinniśmy ich rodzaj dobrać indywidualnie do swoich potrzeb.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są wykałaczki dentystyczne?
  • Dlaczego warto korzystać z wykałaczek dentystycznych?
  • Jakie są rodzaje wykałaczek dentystycznych?
  • Jak używać wykałaczek dentystycznych?
  • Jak dobrać wykałaczki dentystyczne?

Czym są wykałaczki dentystyczne?

Wykałaczki dentystyczne są bardzo przydatnym narzędziem, które ułatwia codzienną higienę jamy ustnej. W zależności od rodzaju mogą być wykonane z różnych materiałów i odpowiadać na potrzeby osób mniej i bardziej wrażliwych. Ich zadaniem jest usuwanie resztek pokarmów z trudno dostępnych miejsc między zębami. Końcówka wykałaczek dentystycznych jest zazwyczaj delikatnie zaostrzona. Warto korzystać z nich nawet po każdym posiłku.

Dlaczego warto korzystać z wykałaczek dentystycznych?

Wykałaczki dentystyczne sprawdzą się nie tylko w domu, ale również na wyjazdach czy w restauracji, kiedy pod ręką nie mamy irygatora ani nici dentystycznych. Opakowanie wykałaczek dentystycznych jest niewielkie, więc bez problemu zmieści się do każdej torebki. Zapewni nam to większy komfort oraz umożliwi odpowiednią higienę jamy ustnej.

Zalegające resztki pokarmu mogą tworzyć płytkę nazębną, a w konsekwencji dochodzi do tworzenia się kamienia nazębnego. Ochronę przed takimi problemami zapewni nam regularna i odpowiednia higiena jamy ustnej. Musimy pamiętać, że postępujące procesy chorobowe mogą być trudne do zatrzymania, jeżeli zaniedbamy kwestie higieny.

Wykałaczki dentystyczne – jak używać

Jakie są rodzaje wykałaczek dentystycznych?

Pierwszym i najpopularniejszym rodzajem wykałaczek dentystycznych są drewniane wykałaczki dentystyczne. Można je kupić w każdym sklepie, ale warto zainwestować w takie dobrej jakości. Niestety najtańsze mogą się łamać i powodować dyskomfort. Tego typu wykałaczek powinny używać osoby wprawione, ponieważ zetknięcie bardzo twardego i ostrego drewna z naszym dziąsłem może być bardzo nieprzyjemne.

Kolejne są wykałaczki dentystyczne plastikowe. Są bardzo praktyczne ze względu na swój niewielki rozmiar. Nadają się dla każdego, ponieważ korzystanie z nich jest niezwykle proste i bezpieczne. Warto korzystać z wykałaczek, które mają gumowe, elastyczne włókna. Dzięki temu możemy docierać do trudno dostępnych miejsc i minimalizujemy ryzyko urazu.

Trzecim rodzajem są wykałaczki nylonowe. Ten rodzaj wykałaczek również jest bardzo bezpieczny w użytkowaniu. Włochate końcówki zapewniają prosty i szybki dostęp do przestrzeni między zębowych. Świetnie sprawdzają się u dzieci ze względu na swoją konstrukcję i bezpieczeństwo. Tymi wykałaczkami nie zrobimy sobie krzywdy.

Ostatnim z najpopularniejszych rodzajów wykałaczek są niciowykałaczki. Jest to połączenie nici dentystycznej i wykałaczki. Po jednej stronie znajduje się ostre zakończenie, a po drugiej okrągłe, na które naciągnięta jest nić dentystyczna. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne i pomocne.

Wykałaczki dentystyczne – jak używać?

Najważniejszą zasadą podczas korzystania z wykałaczek dentystycznych jest dbanie o bezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że wykałaczka ma za zadanie oczyścić przestrzenie między zębowe za pomocą bardzo ostrej końcówki. To oznacza, że łatwo można się zranić, więc nie powinniśmy korzystać z tego narzędzie np. podczas prowadzenia samochodu. Zawsze oczyszczajmy zęby przed lustrem i bez pośpiechu.

Jak dobrać wykałaczki stomatologiczne?

Kwestia doboru odpowiednich wykałaczek dentystycznych jest bardzo indywidualna. Wiele zależy od naszych potrzeb i możliwości. Bez wątpienia dla dzieci czy osób początkujących lepiej wybrać wykałaczki nylonowe bądź plastikowe. Zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać bezpieczeństwo i to powinno być kluczowe przy wyborze.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz