Jak ograniczyć próchnicę zębów podczas noszenia aparatu?

Leczenie ortodontyczne jest coraz bardziej popularne. Wiele osób marzy o pięknych, prostych i zdrowych zębach. Osiągnięcie tego efektu jest coraz prostsze i coraz więcej pacjentów może sobie na to pozwolić. Ortodoncja rozwija się, na rynku pojawiają się kolejne narzędzia i metody, ułatwiające proces leczenia. Są jednak problemy, które pojawiają się u niektórych pacjentów i jednym z nich jest próchnica podczas noszenia aparatu ortodontycznego. W tym artykule przedstawimy sposoby na profilaktykę oraz opowiemy, jak radzić sobie z próchnicą jeżeli pojawi się na zębach.

Profilaktyka przeciwpróchnicza

Pojawienie się próchnicy zawsze kojarzy nam się ze spożywaniem dużej ilości słodyczy. Oczywiście ma to ogromne znaczenie i nie wskazane jest częste ich jedzenie, ale nie tylko to pogarsza stan naszych zębów. Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, szczególnie podczas leczenia ortodontycznego. Należy pamiętać, że aparat nieco utrudnia dojście do wszystkich szczelin i zakamarków.

Ograniczenie napoi słodzonych i samych słodyczy jest dobrym pierwszym krokiem i to niezależnie od tego, czy nosimy aparat, czy też nie. Szczególnie niekorzystne dla naszych zębów są te słodycze, które długo pozostają w naszych ustach. Możemy zaliczyć do nich wszelkie cukierki, landrynki, krówki, miód, karmel. Produkty przyklejające się do zębów nie są wskazane.

Możemy pomóc naszym zębom stosując dietę przeciwpróchniczą. Taka dieta przede wszystkim powinna być bogata w wapń. Warto korzystać z naturalnych źródeł wapnia jakim jest na przykład natka pietruszki, nasiona roślin strączkowych czy szprotki. Oczywiście dużo wapnia znajdziemy w przetworach mlecznych, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić ze względu na nietolerancje.

Zasady higieny jamy ustnej

Najważniejszym elementem profilaktyki przeciwpróchniczej jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Zazwyczaj nie wystarczy zwykła szczoteczka i pasta. Aparat w swojej budowie utrudnia nam dostęp do wielu miejsc podczas mycia zębów. Właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z dedykowanych akcesoriów i stosowanie się do zaleceń ortodonty. Na rynku znajdziemy specjalne szczoteczki, nici dentystyczne, płyny do płukania jamy ustnej i irygatory. Wszystkie te akcesoria znacznie ułatwią codzienną pielęgnację.

próchnica

Kolejnym ważnym elementem są regularne wizyty u lekarza ortodonty oraz stosowanie się do wszystkich jego zaleceń. Podczas takiej wizyty lekarz może ocenić postępy leczenia, wymienić uszkodzone części aparatu i sprawdzić, czy odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej. Ortodonta podpowie nam również jakich produktów spożywczych powinniśmy unikać, aby zachować piękny i zdrowy wygląd naszych zębów.

Warto też pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Oczywiście założenie aparatu zawsze poprzedzone jest wizytą w gabinecie stomatologicznym, ponieważ nie rozpoczyna się leczenia ortodontycznego na chorych zębach. Nie zapominajmy jednak, że w trakcie noszenia aparatu mogą pojawić się problemy próchnicze, a z tym powinniśmy się udać właśnie do stomatologa. Im wcześniej to zrobimy, tym prostsze i szybsze będzie leczenie.

Wybór lekarza ortodonty

Wybór dobrego ortodonty ma ogromne znaczenie. Powierzamy tej osobie nasze zęby i będziemy w kontakcie przez kilka najbliższych lat. To właśnie ortodonta przeprowadzi nas przez cały proces, powinien wszystko dokładnie wyjaśnić i zaproponować najlepszy sposób leczenia. Dobry ortodonta dokładnie omówi zasady higieny jamy ustnej i dobierze odpowiednie akcesoria.

Wpisując w wyszukiwarkę ortodonta Warszawa zobaczymy całą masę propozycji. Nie łatwo się w tym wszystkim odnaleźć. Jak więc podjąć decyzję? Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, to wykształcenie i doświadczenie lekarza. Możemy też przeczytać opinię innych pacjentów, albo zapytać o radę kogoś bliskiego. Może właśnie ktoś z rodziny albo znajomych ostatnio korzystał z pomocy lekarza ortodonty.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Jak zadbać o proste zęby u dziecka? Sprawdź te 10 rzeczy!

Jak zadbać o proste zęby u dziecka? Sprawdź te 10 rzeczy!

Wiele osób boryka się z wadami zgryzu. Najlepszym sposobem na ich wyleczenie jest oczywiście współpraca z ortodontą. Okazuje się, że wielu problemów można uniknąć już w bardzo młodym wieku człowieka. Wystarczy bardzo uważnie obserwować dziecko i interweniować, jeśli...

TOP 5 Gadżetów do higieny jamy ustnej

TOP 5 Gadżetów do higieny jamy ustnej

Chyba każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Oczywiście nic samo się nie dzieje i musimy włożyć w to trochę czasu, a najważniejsza jest systematyczność. Często konieczna jest interwencja stomatologa bądź ortodonty, ale też wiele możemy zrobić sami. Niezwykle...