Jak zadbać o proste zęby u dziecka? Sprawdź te 10 rzeczy!

Wiele osób boryka się z wadami zgryzu. Najlepszym sposobem na ich wyleczenie jest oczywiście współpraca z ortodontą. Okazuje się, że wielu problemów można uniknąć już w bardzo młodym wieku człowieka. Wystarczy bardzo uważnie obserwować dziecko i interweniować, jeśli zajdzie taka konieczność. W tym artykule podpowiadamy na co zwracać uwagę oraz jak poradzić sobie z już istniejącym problemem.

Destrukcyjne nawyki

Rodzice mają możliwość obserwowania swoich dzieci podczas wielu codziennych czynności. Bez problemu są w stanie wyłapać wiele nawyków, które są szkodliwe i w przyszłości mogą doprowadzić do problemów ze zgryzem. Szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na obgryzanie różnych przedmiotów, ołówków, paznokci. Równie problematyczne może być ssanie kciuka. Jeżeli wyłapiemy takie nawyki odpowiednio wcześnie, to dużo łatwiej będzie ich oduczyć.

Wada postawy ma wpływ na zęby

Niestety zarówno nieprawidłowa postawa dziecka może mieć wpływ na jego zgryz, jak i krzywe zęby mogą wpływać na nieprawidłową postawę. Właśnie dlatego tak ważna jest obserwacja i szybkie reagowanie na niepokojące objawy. Często konieczna może współpraca fizjoterapeuty i ortodonty, ale równie ważne jest zaangażowanie rodziców.

Dbanie o zęby od najmłodszych lat

Nie można zapomnieć o higienie jamy ustnej. Wielu rodziców bagatelizuje to, szczególnie jeśli dziecko nie ma jeszcze zębów stałych. To jest ogromny błąd. O zęby mleczne trzeba dbać dokładnie tak samo jak o zęby stałe. W przeciwnym razie może pojawić się próchnica, zęby wypadną wcześniej niż powinny, a to ma ogromny wpływ na wyrzynające się zęby stałe. Niestety to wszystko może przyczyniać się do powstawania wad zgryzu.

Problemy z gryzieniem

Problemy z gryzieniem

Wiele dzieci ma problem z rozgryzaniem twardych pokarmów. Rodzice starają się stopniowo rozszerzać dietę, ale często wprowadzenie surowych warzyw czy owoców jest utrudnione. Jeżeli dziecko nie chce gryźć, to nie powinniśmy się zniechęcać. Gryzienie jest niezwykle ważne i ma wpływ na odpowiedni rozwój zgryzu.

Oddychanie i chrapanie

Sposób w jaki oddycha dziecko jest niezwykle ważny. Niepokojące powinno być częste oddychanie ustami. Ma to wpływ na ułożenie łuków zębowych, a co za tym idzie, w przyszłości mogą pojawić się wady zgryzu. W takiej sytuacji warto jak najszybciej skonsultować się z ortodontą. Rodzice nie powinni również bagatelizować chrapania, którego przyczyną najczęściej jest trzeci migdał. Warto udać się na wizytę do laryngologa, a jeśli będzie taka konieczność, to również do ortodonty.

Niepoprawna wymowa

Wielu rodziców obserwuje u swoich dzieci niewyraźną wymowę, a nawet seplenienie. Powinien to być sygnał alarmowy i nie warto lekceważyć problemu. Często niezbędne okaże się podcięcie wędzidełka podjęzykowego. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do pogłębienia się problemu, a nawet rozwinięcia się poważnych wad zgryzu. W takiej sytuacji jedynym wyjściem będzie skorzystanie z aparatu ortodontycznego.

Nawyk zgrzytania zębami

Dzieci mogą zgrzytać zębami zupełnie świadomie, ale często dzieje się to podczas snu. Rodzice powinni to kontrolować i reagować jak najszybciej. Zgrzytanie zębami może doprowadzić do poważnych zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Efektem będzie silny ból, a nawet pogłębienie wady zgryzu. Często też problem nasila się w bardzo stresujących sytuacjach.

Ułożenie języka ma znaczenie

U bardzo małych dzieci język nie znajduje się jeszcze w pozycji docelowej, ale już czterolatki powinny mieć go w odpowiednim miejscu. Język w tym wieku powinien w czasie spoczynku dotykać podniebienia. Jeżeli tak nie jest, to bardzo często wysuwa się on do przodu, a to wszystko może przyczynić się do powstania wady zgryzu. W takiej sytuacji warto skonsultować się z ortodontą. Nasz ortodonta Targówek w gabinecie Pers Dental przyjmuje na pierwszą wizytę dzieci w każdym wieku.

Zawsze należy obserwować dziecko i reagować jak najszybciej. Najczęściej na wczesnym etapie problemu można jeszcze wiele zdziałać bez konieczności użycia bardziej inwazyjnych metod. Niekiedy przestrzeganie wszystkich zasad może uchronić dziecko przed rozwinięciem się u niego poważnej wady zgryzu.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz