TOP 5 Gadżetów do higieny jamy ustnej

Chyba każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Oczywiście nic samo się nie dzieje i musimy włożyć w to trochę czasu, a najważniejsza jest systematyczność. Często konieczna jest interwencja stomatologa bądź ortodonty, ale też wiele możemy zrobić sami. Niezwykle istotna jest codzienna higiena jamy ustnej. W tym artykule przedstawimy kilka gadżetów, które ułatwią pielęgnację.

Odpowiednia szczoteczka do zębów

Na rynku mamy ogromny wybór szczoteczek do zębów. Możemy zdecydować się na szczoteczkę klasyczną, elektryczną bądź soniczną. Niektóre z nich są nawet ekologiczne i nadają się do recyklingu. Znajdziemy też szczoteczki dedykowane aparatom ortodontycznym. Powinniśmy podjąć decyzję, kierując się własnymi preferencjami i potrzebami. Szczoteczkę należy wymieniać co około 3 miesiące, a nową warto wyparzyć we wrzątku.

Wybierając szczoteczkę, powinniśmy kierować się głównie rodzajem włosia. Najlepiej dobierze je dla nas stomatolog, ponieważ przy bardzo wrażliwych dziąsłach nie sprawdzą się szczoteczki z twardym włosiem. Ogromne znaczenie ma też sposób, długość i częstotliwość szczotkowanie. Jeżeli chcemy w odpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej, to powinniśmy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie i przez minimum dwie minuty.

Pasta do zębów

Wybór pasty do zębów ma ogromne znaczenie. Trzeba dobrać pastę, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie zębów z osadów i resztek pokarmu. Dobrze dobrana pasta będzie chronić nasze zęby przed próchnicą, ale też zadba o dziąsła. Warto wspomnieć, że dla dzieci powinniśmy stosować pasty im dedykowane. Maluchy często nie mają odruchu wypluwania i przez przypadek mogą połknąć znaczną ilość pasty. Znajdziemy też wiele preparatów zalecanych przy różnych dolegliwościach w jamie ustnej.

Skrobaczka do języka

Ten gadżet jest niezwykle pomocny podczas codziennej higieny jamy ustnej. Wiele osób szczotkuje zęby regularnie, ale zapomina o języku. Musimy zrozumieć, że również na języku odkładają się resztki jedzenia i powstają osady. Często właśnie brak higieny języka ma wpływ na nieprzyjemny zapach z ust. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalną skrobaczkę, to powinniśmy użyć zwykłej szczoteczki do zębów. Po zakończeniu mycia zębów wystarczy opłukać szczoteczkę, nałożyć odrobinę pasty i dokładnie wyszorować język.

gadżety do higieny jamy ustnej

Nici dentystyczne

Bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest nitkowanie zębów. Samo szczotkowanie nie wystarczy, ponieważ szczoteczka nie ma szans dotrzeć we wszystkie przestrzenie między zębowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które mają mocno ściśnięte zęby bądź są w trakcie leczenia ortodontycznego.

Najlepszym sposobem na skuteczne czyszczenie jamy ustnej jest szczotkowanie, a następnie użycie nici dentystycznych. Pamiętajmy, że nitkowanie zębów też powinno odbywać się w odpowiedni sposób. Na każdy łuk powinniśmy zużyć około metr nitki i jednym kawałkiem oczyszczać tylko jeden ząb. Nić można sobie zawinąć wokół palców wskazujących i wyciągać spomiędzy zębów pewnym ruchem.

Irygator

Irygator jest świetnym rozwiązaniem dla osób korzystających ze stałego aparatu ortodontycznego. Podczas leczenia ortodontycznego musimy w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej. Aparat stały utrudnia ten proces, ponieważ resztki jedzenia mogą zalegać między jego elementami a zwykłą szczoteczką niezwykle trudno jest dotrzeć w te przestrzenie.

W gabinecie Pers Dental ortodonta Warszawa lekarz przedstawi wszystkie dostępne możliwości i wytłumaczy, jak najlepiej zadbać o higienę jamy ustnej. Niezwykle ważny jest wybór ortodonty. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na wykształcenie i doświadczenie lekarza, ale również na opinię innych pacjentów.

Sam irygator jest niezwykle pomocnym gadżetem. Umożliwia dokładne oczyszczenie zębów, ponieważ wykorzystuje do tego cienki strumień wody pod ciśnieniem. Dzięki temu możemy dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Irygator jest też bezpieczny przy aparacie ortodontycznym i nie uszkodzi jego elementów.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz