Jak prawidłowo myć zęby?

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo myć zęby. Prawidłowe mycie zębów jest kluczem do zachowania higieny jamy ustnej. Jest to podstawa, jeśli chcemy uniknąć chorób jamy ustnej. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej techniki czyszczenia, szczoteczki oraz częstotliwość i długość mycia zębów. Pamiętajmy, że szczotkowanie dwa razy dziennie to jest minimum, które każdy z nas powinien robić. Dodatkowo warto też korzystać z nici dentystycznych i irygatorów.

Nici dentystyczne a prawidłowe mycie zębów

Wielu osobom wydaje się, że nici dentystyczne to zbędny dodatek. Nic bardziej mylnego! Szczoteczka nie dotrze w przestrzenie między zębowe, a to właśnie umożliwia nam nić dentystyczna. Zaleca się, aby stosować nici zawsze przed myciem zębów. Dzięki temu docieramy w trudno dostępne miejsca, a następnie szczotkujemy powierzchnie zębów.

Samo korzystanie z nici jest bardzo proste i nie powinno być bolesne. Nitkując przestrzenie między dolnymi zębami, powinniśmy kierować nić ku górze, natomiast nitkując zęby górne, kierujemy nić w dół. Za każdym razem powinniśmy użyć świeżego kawałka nici, a samo nitkowanie zajmuje zazwyczaj około dwóch minut.

Jak poprawnie myć zęby? – zalecane techniki

Stan naszych zębów w dużej mierze zależy od nas samych. Oczywiście podstawą jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Wybór techniki mycia zębów ma ogromne znaczenie. Szczotkując zęby w nieodpowiedni sposób możemy niedokładne je czyścić, a nawet nabawić się problemów odsłaniających się szyjek zębowych czy krwawienia dziąseł.

Najbardziej popularną techniką mycia zębów jest technika okrężna. Jak sama nazwa wskazuje, podczas szczotkowania powinniśmy wykonywać okrężne ruchy. Szczoteczkę należy ustawić prostopadle do zębów i dokładnie czyścić każdy ząb osobno. Nie zapominajmy też o powierzchni wewnętrznej i żującej.

Drugą bardzo zalecaną techniką jest technika wymiatająca. Świetnie sprawdzi się u osób, które już mają problemy z odsłaniającymi się szyjkami zębowymi. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni do linii zębów i wykonywać ruch wymiatający od linii dziąseł. W przypadku tej techniki również musimy pamiętać o powierzchni żującej i wewnętrznej naszych zębów.

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym

Czyszczenie języka jest równie ważne!

Wciąż wiele osób nie wie, że powinniśmy czyścić nie tylko zęby, ale też język. Bardzo często brak higieny języka wywołuje nieprzyjemny zapach z ust. Na naszym języku również odkładają się bakterie. Czyszczenie języka jest bardzo proste. Możemy wykorzystać zwykłą szczoteczkę i pastę do zębów, ale znajdziemy też na rynku specjalnie przystosowane do tego skrobaczki. Skrobaczką wystarczy przejechać kilka razy po całej długości języka, a następnie wypłukać usta wodą.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Wybór szczoteczek do zębów jest ogromny, więc często ciężko jest zdecydować. Powinniśmy się zastanowić, jaki mamy budżet oraz, jak bardzo wrażliwe są nasze zęby i dziąsła. Jeżeli zdecydujemy się na klasyczną szczoteczkę manualną, to powinniśmy dobrać jeszcze rodzaj włosia. Twardsze włosie będzie lepiej usuwało resztki pokarmu i zabrudzenia, ale nie sprawdzi się u bardzo wrażliwych osób. W takiej sytuacji lepiej wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem.

Możemy też zdecydować się na szczoteczkę elektryczną. Dla wielu osób jej stosowanie jest dużym ułatwieniem. Nie musimy wykonywać ruchów okrężnych ani wymiatających, ponieważ szczoteczka sama się porusza. Na pewno jej wadą jest cena i konieczność ładowania. Oczywiście szczoteczki elektryczne są różne, a od ceny zależy jej jakość czy pojemność akumulatora.

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym

Osoby noszące aparat ortodontyczny mają nieco utrudnione zadanie. W tym okresie należy przykładać szczególną uwagę do odpowiedniej higieny jamy ustnej. Elementy aparatu, które są na stałe przytwierdzone do powierzchni zębów, są przeszkodą dla klasycznej szczoteczki. W tym przypadku świetnie sprawdzi się irygator. To urządzenie umożliwia dotarcie w trudno dostępne miejsca, dzięki wodzie pod ciśnieniem.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego powinniśmy myć zęby znacznie częściej, najlepiej po każdym posiłku. Odkładające się resztki pokarmu pomiędzy elementami aparatu stałego mogą być dużym zagrożeniem dla zdrowia naszych zębów. Warto korzystać też ze specjalnych nici dentystycznych i odpowiednio wyprofilowanych szczoteczek.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz