Higiena zębów z aparatem ortodontycznym

Higiena zębów z aparatem ortodontycznym

Każdy marzy o pięknym i białym uśmiechu. Najlepszym sposobem na osiągnięcie takiego efektu jest poddanie się leczeniu ortodontycznemu. Proste zęby zapewni nam aparat ortodontyczny, który jest indywidualnie dostosowywany do pacjenta. Niestety takie leczenie trwa najczęściej kilka lat, a w tym czasie musimy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Zęby z aparatem ortodontycznym są trudno dostępne dla zwykłej szczoteczki więc warto zastosować kilka różnych metod. 

Zdejmowany aparat ortodontyczny

Czasami do zniwelowania wady zgryzu wykorzystuje się aparaty zdejmowane. Jest to bardzo wygodna opcja, która umożliwia nam jeszcze dokładniejsze mycie zębów. Zazwyczaj zakłada się go na noc, więc wystarczy myć dokładnie zęby 2 razy dziennie używając do tego pasty i szczoteczki. Po zdjęciu aparatu należy go dokładnie oczyścić żeby pozbyć się ewentualnych resztek jedzenia i osadów. Do jego przechowywania wykorzystuje się specjalne pojemniki, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Dodatkowo warto też używać nici dentystycznych czy płukanek. Lekarz prowadzący na pewno poleci konkretne produkty. 

Stały aparat ortodontyczny

Aparat stały cechuje brak możliwości zdjęcia go w dowolnym momencie. O zdjęciu aparatu decyduje lekarz prowadzący i tylko on może to zrobić. Niestety przymocowane na stałe elementy aparatu ortodontycznego utrudniają codzienną pielęgnację i sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej. Higiena zębów z aparatem ortodontycznym jest niezwykle ważna, a zapewni ją systematyczne dbanie o nią.

Oczywiście najważniejszym elementem dbania o zęby z aparatem ortodontycznym jest szczotkowanie ich po każdym posiłku. Niestety resztki jedzenia mogą odkładać się w trudno dostępnych miejscach i tylko częste mycie zębów pozwala temu zapobiegać. Najlepiej zdecydować się na specjalną szczoteczkę przeznaczoną właśnie do mycia zębów ze stałym aparatem ortodontycznym. Ma ona specyficzną budowę, która pozwala na umycie zębów oraz aparatu.

Szczoteczka higienia z aparatem ortodontycznym

Warto pamiętać, że samo szczotkowanie to za mało. Aby dokładnie oczyścić też przestrzenie między zębowe trzeba nitkować zęby. Na rynku jest wiele różnych nici dentystycznych ale najlepiej wybrać takie, które składają się z trzech elementów. Pierwszym jest sztywny i krótki odcinek, który umożliwia wprowadzenie nici pod łukiem. Dalej znajduje się powierzchnia czyszcząca, a na końcu najdłuższa część, która pozwala usunąć zabrudzenia z bocznej powierzchni zębów. Nitkowanie zawsze powinno odbywać się po wcześniejszym dokładnym umyciu zębów. 

Innym bardzo skutecznym sposobem na utrzymanie higieny jamy ustnej jest stosowanie specjalnych płukanek. Możemy kupić wiele gotowych preparatów, które mają za zadanie zmniejszenie ilości bakterii oraz zalegających resztek jedzenia. Dodatkowo pozwalają utrzymać przyjemny zapach. 

Leczenie ortodontyczne to często długi proces, który wymaga od nas dużej dyscypliny i bezwzględnego stosowania się do zaleceń lekarza prowadzącego. Jeżeli zaniedbamy higienę to możemy przez długi czas zmagać się z konsekwencjami. Niekiedy dochodzi do zmian, które są nieodwracalne. Jeżeli zależy nam na pięknym uśmiechu to musimy położyć duży nacisk na dbanie o zęby z aparatem ortodontycznym.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327