Krzywe zęby – leczenie i przyczyny

Problem krzywych zębów dotyka znaczną część społeczeństwa. W takiej sytuacji kluczowe są nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Nieleczone wady zgryzu czy stłoczenia mogą powodować dyskomfort, ból, a nawet paradontozę. Pacjenci często skarżą się na problemy z wymową, oddychaniem, a nawet jedzeniem.

Niektórzy przez bardzo krzywe zęby mają niską samoocenę i problemy w kontaktach z innymi ludźmi. To rodzi wiele kompleksów i pogorszenie stanu psychicznego. Dodatkowe objawy mogą być z czasem coraz bardziej uciążliwe. Krzywe zęby u dorosłych i dzieci można leczyć w gabinecie ortodontycznym. Im wcześniej zdecydujemy się na leczenie, tym lepiej.

Krzywe zęby – dlaczego warto leczyć?

Zarówno stłoczenia, jak i wady zgryzu mają wiele przyczyn. To co je łączy, to konieczność udania się do specjalisty w celu rozpoczęcia procesu leczenia. Lekceważenie problemu może mieć w przyszłości wiele negatywnych skutków, a przecież zdrowie jest najważniejsze.

Stan naszych zębów ma wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również (a może przede wszystkim) na zdrowie. Krzywe zęby mogą sprawiać ogromny dyskomfort i ból. Zmieniają się rysy twarzy, a codzienna higiena jamy ustnej jest znacznie utrudniona. Krzywe zęby mogą nachodzić na siebie w nieodpowiedni sposób, a przez to dotarcie szczoteczką w przestrzenie między zębowe może być niemożliwe.

To wszystko sprawia, że z czasem może rozwinąć się paradontoza czy inne choroby przyzębia. Oprócz tego krzywe zęby znacznie zmieniają nasz wygląd. Rysy twarzy mogą wyglądać nienaturalnie przez zbyt wysuniętą lub cofniętą szczękę. To z kolei rodzi wiele kompleksów, na czym cierpi stan psychiczny pacjenta.

Przyczyny i rodzaje stłoczenia zębów

Przyczyn krzywych zębów jest wiele. Mogą one pojawiać się już w bardzo młodym wieku, ale często też obserwujemy je u dorosłych pacjentów. W ten sposób można podzielić je na dwa rodzaje. Stłoczenia pierwotne pojawiają się w dzieciństwie, a stłoczenia wtórne u osób dorosłych.

U młodych pacjentów częstym problemem jest moment wymiany zębów z mlecznych na stałe. Zęby mleczne mogą wypaść zbyt szybko, albo nie wypadają, a rodzic nie decyduje o usunięciu ich u stomatologa. To może generować wiele problemów, ponieważ zęby stałe nie mają wystarczająca dużo miejsca.

Często też rodzice zastanawiają się, czy krzywe zęby od smoczka to realny problem. Okazuje się, że zarówno zbyt długie picie z butelki, ssanie palca, jak i smoczka może mieć wpływ na problemy z zębami. Warto już od najmłodszych lat konsultować swoją pociechę ze specjalistami, którzy doradzą i ocenią skalę problemu.

Pojawienie się stłoczenia zębów w wieku dorosłym często wynika z wyżynających się ósemek. Nowe zęby potrzebują miejsca, więc automatycznie zmienia się położenie pozostałych. Innym często spotykanym problemem jest wypadanie zębów. Jeżeli w porę nie załatamy wolnej przestrzeni, to zęby mogą zacząć się przesuwać.

Krzywe zęby a wizyta u ortodonty

Najlepszym sposobem leczenia stłoczeń i wad zgryzu jest leczenie aparatami ortodontycznymi. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ u młodych pacjentów proces wzrostu kości nie został jeszcze zakończony, a to pozwala na uzyskanie znacznie szybszych efektów niż w przypadku pacjentów dorosłych.

Oczywiście do ortodonty warto udać się w każdym wieku. Dorośli pacjenci będą jednak musieli przygotować się na nieco dłuższy proces oraz noszenie aparatu stałego. W przypadku dzieci często wykorzystuje się aparaty ruchome, które można zdjąć w każdej chwili, ale niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego.

Licówki na krzywe zęby

Czy licówki na krzywe zęby to dobry pomysł? Okazuje się, że czasami ta metoda się sprawdza. Oczywiście jest to tylko rozwiązanie poprawiające nasz wygląd, ale nie rozwiązujące problemu. Mimo wszystko w przypadku bardzo delikatnego stłoczenia czasem się je stosuje. W bardziej poważnych stłoczeniach konieczna będzie wizyta u ortodonty.

Licówki zakłada się najczęściej tylko na przednie zęby. Cały proces jest bardzo szybki i całkowicie bezbolesny. Na licówki często decydują się też pacjenci, których zęby są ukruszone, starte lub przebarwione. Niestety ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich, więc zawsze ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Krzywe zęby – przed i po

Leczenie ortodontyczne daje niesamowite efekty. Leczenie stłoczeń i wad zgryzu jest konieczne ze względu na zdrowie pacjenta, ale oprócz tego poprawia też wygląd i samoocenę. Zdjęcia „krzywe zęby przed i po” zawsze robią duże wrażenie, ponieważ zmienia się cały wygląd twarzy.

Wynik leczenia ortodontycznego
metamorfoza

Każdy powinien udać się na wizytę do ortodonty przynajmniej raz w życiu. Wielu wad nie widać na pierwszy rzut oka, ale z czasem mogą pojawić się poważne problemy. Lekarz oceni stan naszych zębów, przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci dodatkowe badania. Na tej podstawie opracuje plan leczenia i zaproponuje dostępne metody. Zadaniem pacjenta jest przestrzegać wszystkich zaleceń, dbać na co dzień o higienę jamy ustnej i nie zapominać o wizytach kontrolnych.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz