5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto wprowadzić do codziennej diety produkty wartościowe dla naszych zębów, a unikać produktów szkodliwych.

W tym artykule znajdziesz:

  • Produkty spożywcze wartościowe dla naszych zębów
  • Czego lepiej unikać w diecie?

Produkty spożywcze wartościowe dla naszych zębów

Szeroka gama produktów spożywczych daje nam ogromne możliwości. Duża część z nich ma pozytywny wpływ na nasz organizm, w tym również zęby. Warto dodać te produkty do swojej diety i cieszyć się pięknymi oraz zdrowymi zębami przez długie lata. Oto 5 produktów, które pomogą nam utrzymać zdrowe zęby:

  1. Nabiał

Chyba każdy z nas wie, że wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym naszych zębów. Produkty bogate wapń będą zatem świetnym dodatkiem do diety, która wspiera zdrowie zębów. Zbyt mała ilość wapnia w diecie może mieć negatywne skutki. Nasz organizm zacznie korzystać z zapasów, które są nagromadzone w zębach i kościach, a to może z czasem mocno je osłabić.

Jogurty, mleko czy sery są bogatym źródłem wapnia. Powinniśmy wybierać produkty niesłodzone. Dodatkowo bakterie kwasu mlekowego mają pozytywny wpływ na florę w przewodzie pokarmowym oraz w naszych ustach. To wszystko minimalizuje ryzyko zakażeń i gromadzenia się bakterii.

  • Owoce

Owoce są źródłem wielu witamin, ale też zawierają cukry i kwasy, które w dużych ilościach mogą mieć negatywny wpływ na nasze zęby. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale należy zachować rozsądek. Niezwykle bezpiecznym i wartościowym dla naszych zębów owocem jest jabłko. Ma ono wiele wartościowych składników, czyści jamę ustną, a jednocześnie nie zawiera zbyt wiele cukrów i kwasów.

Owoce to ważny element diety, więc powinniśmy je spożywać pamiętając przy tym o kilku zasadach. Najlepiej spożywać je od razu, a nie podjadać porcjami przez cały dzień. Po zjedzeniu owoca powinniśmy z myciem zębów odczekać przynajmniej pół godziny. Najlepszym sposobem na spożywanie owoców jest picie ich przez słomkę, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z zębami.

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów
  • Warzywa

Jedzenie twardych, surowych warzyw ma pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej. Gryzienie wspomaga usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej, a dodatkowo jest to przyjemny masaż dla dziąseł. Do tego świetnie sprawdzi się marchew, rzodkiew, seler naciowy czy kalarepa.

Warzywa mają też tą przewagę nad owocami, że nie zawierają dużych ilości szkodliwych cukrów i kwasów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zęby. Mają za to wiele wartości odżywczych i są niskokaloryczne.

  • Ryby

Ryby są źródłem niezwykle wartościowego fosforu, wapnia i witaminy D. Wszystkie te składniki w odpowiednich ilościach mają wpływ na dobrą kondycję naszych zębów. Wchłanianie wapnia zmniejsza się z wiekiem, a niezbędnym warunkiem jest odpowiednia proporcja wapnia do fosforu i witaminy D. Z kolei zawarte w rybach kwasy omega 3 wspomagają wchłanianie wapnia.

  • Pełnoziarniste pieczywo

Jedzenie pieczywa pełnoziarnistego ma wiele zalet. Zawarty w nim fosfor wspomaga właściwą mineralizację zębów. Magnez zapobiega próchnicy, ale musi być spożywany w odpowiednich proporcjach do wapnia. Podczas jedzenia razowego pieczywa zwiększa się produkcja śliny, a to z kolei działa ochronnie na nasze zęby, ponieważ wspomaga wymywanie resztek pokarmu z trudno dostępnych miejsc.

Czego powinniśmy unikać w diecie dla zdrowia zębów?

Bardzo niekorzystne dla naszych zębów są przede wszystkim słodycze. Zawarte w nich duże ilości cukrów są idealną pożywką dla bakterii. To może prowadzić do próchnicy i chorób dziąseł. Powinniśmy też unikać wszelkich produktów, które zawierają duże ilości soli. Są to między innymi fast foody czy chipsy. Warto ograniczać picie mocnej, czarnej kawy, herbaty i słodzonych napoi. Najlepiej zastąpić je wodą lub naturalnymi produktami, które dodatkowo są bogate w witaminy.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Wielu pacjentów ma problem z krwawiącymi zębami. Przyczyny krwawienia z dziąseł mogą być bardzo różne, ale niewątpliwie nie powinniśmy bagatelizować tego problemu. Taki stan może się bardzo szybko pogarszać i w efekcie prowadzić do poważnych chorób przyzębia....

0 komentarzy

Wyślij komentarz