Sok pomarańczowy a zęby

Świeżo wyciskane soki są pyszne i bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Zaleca się picie ich jako zamienników gotowych soków kartonowych. Rodzice często korzystają z takiego rozwiązania w trosce o swoje pociechy. Czy świeżo wyciskane soki owocowe faktycznie mają tylko pozytywny wpływ na nasz organizm? Czy to możliwe, że cierpi na tym zdrowie naszych zębów. Odkrycia naukowców są zaskakujące.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dowiodły badania naukowców?
  • Czy świeżo wyciskane soki są szkodliwe dla naszych zębów?
  • Jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia szkliwa?

Świeże soki szkodzą zębom – badania naukowców

Już w 2012 roku naukowcy z wielu części świata apelowali, że picie dużych ilości świeżo wyciskanych soków owocowych może być szkodliwe dla szkliwa. Przeprowadzono badanie, które potwierdziło przypuszczenia. Eksperyment polegał na umieszczeniu zębów mlecznych w pojemniku wypełnionym sokiem na 10 dni. Wyniki były szokujące. Płyny o niższym niż 5,5 pH rozpuszczały szkliwo w bardzo szybkim tempie. Soki owocowe były najbardziej szkodliwe.

Świeże soki to samo zło?

Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy pić świeżo wyciskanych soków. Musimy pamiętać, że mają one wiele wartościowych składników i witamin. Kluczowa jest jednak ilość, ponieważ co za dużo to niezdrowo. Najlepszym rozwiązaniem jest picie nie więcej niż 150 ml świeżo wyciskanego soku z owoców dziennie.

Kolejną ważną informacją jest ta dotycząca konieczności mycia zębów po wypiciu soku owocowego. Nie należy myć zębów od razu po wypiciu soku, ponieważ szkliwo się zmiękcza, a tarcie szczoteczką może doprowadzić do uszkodzeń. Najlepiej odczekać około 15 minut po wypiciu soku i dopiero wtedy dokładnie umyć zęby. Jeżeli nie mamy możliwości umycia, to warto przynajmniej przepłukać jamę ustną wodą.

Dobrym rozwiązaniem jest picie soków przez słomkę. Jest to świetny sposób na zminimalizowanie bezpośredniego kontaktu soku z naszymi zębami. Chodzi o to, aby nie narażać naszego szkliwa na destrukcyjne działanie cukrów i kwasów zawartych w owocach.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Wielu pacjentów ma problem z krwawiącymi zębami. Przyczyny krwawienia z dziąseł mogą być bardzo różne, ale niewątpliwie nie powinniśmy bagatelizować tego problemu. Taki stan może się bardzo szybko pogarszać i w efekcie prowadzić do poważnych chorób przyzębia....

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *