Czy można zakładać aparat ortodontyczny podczas ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Może wiązać się z ogromną radością i oczekiwaniem na pojawienie się malucha, ale też z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Czy zatem ciąża to dobry moment na rozpoczęci leczenia ortodontycznego? A co jeśli w trakcie leczenia dowiemy się o ciąży? Wiele zależy od konkretnego przypadku, ale postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Kontynuacja już trwającego leczenia ortodontycznego w ciąży

Wiele kobiet dowiaduje się o ciąży, kiedy mają już założony aparat ortodontyczny na zęby. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy poinformować o tym lekarza prowadzącego na najbliższej wizycie. Ortodonta podejdzie indywidualnie do każdej pacjentki i podejmie najlepszą dla niej decyzję. Zazwyczaj nie ma konieczności przerywania leczenia. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz dietę.

Rozpoczęcie leczenia po pełnej diagnostyce

Czasami zdarzają się takie sytuacje, że pacjentka dowiaduje się o ciąży po wykonaniu pełnej diagnostyki i zdjęć rentgenowskich, ale jeszcze przed założeniem aparatu. W takiej sytuacji teoretycznie nie ma przeciwwskazań do założenia aparatu i rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Należy jednak wziąć pod uwagę wszystkie dolegliwości, jakie mogą pojawić się po założeniu aparatu, a które mogą pokryć się z dolegliwościami, jakie są charakterystyczne dla początków ciąży. O szczegółach napisaliśmy poniżej.

aparat w ciąży

Rozpoczęcie diagnostyki i leczenia ortodontycznego w ciąży

Wiele kobiet w ciąży ma znacznie więcej czasu niż wcześniej. Zazwyczaj przyszłe mamy starają się zwolnić, odpocząć i zadbać o siebie. Część z nich właśnie w tym okresie wpada na pomysł zadbania o piękne i proste zęby. Czy to dobry pomysł? Niestety zazwyczaj nie. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiążę się z wykonaniem pełnej diagnostyki, w tym z wykonaniem zdjęć rentgenowskich. Promieniowanie może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód, a leczenie ortodontyczne może poczekać do narodzin. Nie warto podejmować takiego ryzyka, jeżeli nie jest to konieczne.

Leczenie ortodontyczne a ciąża – dolegliwości

Decydując się na kontynuowanie leczenia ortodontycznego w ciąży trzeba pamiętać o tym, że różne dolegliwości mogą się na siebie nakładać i powodować znaczny spadek nastroju. W ciąży u kobiet mogą pojawić się nieprzyjemne mdłości, wymioty, zawroty głowy, a nawet obrzęki i krwawienie dziąseł. Szczególnie dotyczy to pierwszego trymestru ciąży, choć u niektórych trwa znacznie dłużej.

Początki z aparatem ortodontycznym też bywają nieprzyjemne i uciążliwe. Niektóre elementy aparatu mogą podrażniać i powodować dyskomfort. Dodatkowo musimy zwracać jeszcze większą uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej. Do aparatu trzeba się przyzwyczaić, a u niektórych pacjentów trwa to nawet kilka tygodni. Jeżeli te wszystkie dolegliwości połączą się z dolegliwościami ciążowymi, to przyszłej mamie może być znacznie trudniej.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz