Leczenie bezekstrakcyjne

Wiele osób marzy o pięknym uśmiechu, ale ich największą obawą jest konieczność usunięcia części zębów, z pomocą przychodzi leczenie bezekstrakcyjne. W wielu przypadkach strach jest tak silny, że pacjenci rezygnują z leczenia. Okazuje się, że wciąż wiele osób kojarzy założenie aparatu ortodontycznego z ekstrakcją. Faktycznie kiedyś w wielu przypadkach tak właśnie robiono, ale musimy pamiętać, że wiedza i nauka poszły bardzo do przodu. To wszystko sprawia, że coraz więcej lekarzy decyduje się na metody alternatywne, dzięki którym możemy pozostawić wszystkie zęby w jamie ustnej.

Dlaczego warto udać się do gabinetu ortodontycznego?

Warto udać się na konsultację do gabinetu ortodontycznego, nawet jeżeli obawiamy się konieczności usunięcia zębów. Może się okazać, że nie jest to konieczne i istnieje możliwość zastosowania takich narzędzi i metod, które pozwolą nam zachować wszystkie zęby. Oczywiście nie w każdym przypadku będzie to możliwe, ale w zdecydowanej większości jest to nawet bardziej korzystna opcja.

Należy też pamiętać, że krzywy zgryz to nie jest problem jedynie estetyczny. Wiele osób rezygnuje z leczenia ortodontycznego, twierdząc że nie zależy im aż tak bardzo na wyglądzie. Głównym argumentem przemawiającym na korzyść leczenia ortodontycznego jest zdrowie pacjenta. Bardzo często nieleczone wady zgryzu doprowadzają z czasem do pogłębiających się problemów zdrowotnych. Może się okazać, że dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej jest niemożliwe, ponieważ zęby znajdują się w nieprawidłowej pozycji. Stąd już prosta droga do próchnicy.

W wielu przypadkach krzywy zgryz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mogą pojawiać się problemy z wymową, oddychaniem, jedzeniem, a nawet snem. Po jakimś czasie okazuje się, że leczenie ortodontyczne i tak jest nieuniknione, a można było zdecydować się na nie już dużo wcześniej. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą u ortodonty, ponieważ w tym przypadku czas działa na naszą niekorzyść.

leczenie bez wyrywania zębów

Dlaczego leczenie bezekstrakcyjne jest lepsze?

Pierwszym argumentem przemawiającym za leczeniem bezekstrakcyjnym jest oczywiście komfort pacjenta. Chyba nikt nie lubi usuwania zębów i raczej dla większości osób jest to mocno stresujące. Dodatkowo po usunięciu zęba następuje okres rekonwalescencji, który opóźnia rozpoczęcie leczenia ortodontycznego i może być bardzo nieprzyjemny dla pacjenta.

Okazuje się też, że z perspektywy leczenia ortodontycznego, leczenie bezekstrakcyjne jest często dużo bardziej korzystne. Pozwala ono na osiągnięcie zadowalających efektów bez konieczności zmiany rysów twarzy i szczęki. Zastosowanie odpowiednich metod i narzędzi umożliwia szybsze rozpoczęcie leczenia bez konieczności usuwania zębów. Aparat na zęby zawsze dobierany jest indywidualnie do pacjenta przez lekarza prowadzącego.

Aparat na zęby – szeroki wybór

Wybór aparatów na zęby jest ogromny. W wielu przypadkach odpowiednie dobranie aparatu pozwala na zastosowanie leczenia bezekstracyjnego. Aparaty ortodontyczne można podzielić na dwie główne grupy: aparaty ruchome i stałe. Najbardziej popularny jest aparat stały metalowy, ale jest też cała grupa aparatów estetycznych, które przy okazji są niemal niewidoczne na zębach.

To lekarz ortodonta dobiera najlepszy dla danego pacjenta aparat. Pozwala mu na to przeprowadzenie obszernego wywiadu, ocena wady zgryzu, pobranie wycisków i wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Oczywiście pacjent może mieć swoje preferencje, które powinny być brane pod uwagę. Właśnie dlatego dobry ortodonta da pacjentowi możliwość wyboru, jeżeli tylko jest to możliwe.

To wszystko pokazuje też, jak ważny jest wybór lekarza ortodonty, a wybór ten nie jest wcale taki łatwy. Jeśli w wyszukiwarkę internetową wpiszemy ortodonta Warszawa, to wyskoczy nam cała masa propozycji. Na pewno ciężko jest wybrać gabinet ortodontyczny z całej masy gabinetów. To na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to doświadczenie i wykształcenie lekarza. Warto też przeczytać opinię innych pacjentów, albo zapytać o radę kogoś z rodziny lub znajomych. W końcu ten lekarz ma prowadzić nasze leczenie przez kilka najbliższych lat.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Jak zadbać o proste zęby u dziecka? Sprawdź te 10 rzeczy!

Jak zadbać o proste zęby u dziecka? Sprawdź te 10 rzeczy!

Wiele osób boryka się z wadami zgryzu. Najlepszym sposobem na ich wyleczenie jest oczywiście współpraca z ortodontą. Okazuje się, że wielu problemów można uniknąć już w bardzo młodym wieku człowieka. Wystarczy bardzo uważnie obserwować dziecko i interweniować, jeśli...

TOP 5 Gadżetów do higieny jamy ustnej

TOP 5 Gadżetów do higieny jamy ustnej

Chyba każdy z nas marzy o pięknych i zdrowych zębach. Oczywiście nic samo się nie dzieje i musimy włożyć w to trochę czasu, a najważniejsza jest systematyczność. Często konieczna jest interwencja stomatologa bądź ortodonty, ale też wiele możemy zrobić sami. Niezwykle...