Wybielanie zębów a aparat ortodontyczny

Wiele osób decyduje się na wybielanie zębów, szczególnie pacjenci korzystający z usług ortodontycznych. Wybielanie zębów w aparacie ortodontycznym nie zawsze jest najlepszym pomysłem i z tym zabiegiem lepiej wstrzymać się do zdjęcia aparatu. Wiele zależy od konkretnego przypadku i rodzaju aparatu ortodontycznego.

Kiedy najlepiej wybielać zęby?

Pacjenci ortodontyczni zastanawiają się kiedy jest najlepszy moment na wybielanie zębów. Dostępnych metod wybielania jest kilka, ale dzięki temu możemy zdecydować się na ten zabieg przed założeniem aparatu albo po jego zdjęciu. Wybielanie zębów w aparacie ortodontycznym zazwyczaj nie jest zalecane, ale warto skonsultować się z lekarzem ortodontą. Na wybielanie zębów najczęściej mogą zdecydować się tylko osoby pełnoletnie.

Wybielanie przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego

Wybielanie zębów przed wizytą w gabinecie ortodontycznym jest możliwe i wiele osób się na to decyduje. Musimy pamiętać, że ten zabieg należy powtarzać co kilka lat. Dodatkowo wada zgryzu może uniemożliwić preparatowi wybielającemu dotarcie do wszystkich miejsc. W takiej sytuacji, po zdjęciu aparatu i wyprostowaniu zębów może się okazać, że zęby w różnych miejscach mają inny odcień.

Najczęściej po zdjęciu aparatu ortodontycznego i tak trzeba powtórzyć wybielanie. Ogromne znaczenie ma właściwa higiena jamy ustnej. Jeżeli dbamy o zęby, to efekt utrzyma się znacznie dłużej. Podczas noszenia aparatu dokładne szczotkowanie może być nieco utrudnione, więc powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.

Wybielanie zębów w aparacie ortodontycznym

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do wybielania zębów w aparacie ortodontycznym, ale w praktyce najczęściej się tego nie robi. Wynika to przede wszystkim z samej budowy aparatu, która utrudnia dotarcie we wszystkie miejsca. Preparat rozjaśniający nie ma szans dostać się pod zamki i klej ortodontyczny.

Wybielanie zębów

Należy też pamiętać, że preparat może osłabić działanie kleju, który trzyma nasz aparat na miejscu. Inną kwestią jest komfort pacjenta. Bardzo często po wybielaniu pacjenci skarżą się na nadwrażliwość. Już samo noszenie aparatu może być początkowo niekomfortowe, więc lepiej unikać dodatkowych negatywnych czynników.

Wybielanie po zakończeniu leczenia ortodontycznego

Zdecydowanie najlepiej wstrzymać się z wybielaniem zębów aż do zdjęcia aparatu ortodontycznego. Lekarz ortodonta oceni stan naszych zębów i zaleci odpowiednie dalsze działania. Możemy cieszyć się prostymi zębami i wtedy pomyśleć o ich rozjaśnieniu. Warto też odczekać kilka tygodni, ponieważ od razu po zdjęciu aparatu zęby mogą być nieco bardziej wrażliwe.

Jeżeli lekarz ortodonta Warszawa skieruje nas do stomatologa, to powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o wyleczenie ewentualnych ubytków. Najlepiej zawsze przed wybielaniem skonsultować się ze stomatologiem, żeby upewnić się, że wybielanie jest możliwe. Czasami okazuje się, że już samo piaskowanie i skaling da nam bardzo zadowalający efekt.

Różne metody wybielania

Na rynku znajdziemy kilka dostępnych metod wybielania zębów. Najlepiej skonsultować się z ortodontą bądź stomatologiem, który dobierze najlepszą metodę dla nas, ponieważ nie każda się sprawdzi u różnych pacjentów. Bardzo popularne są pasty wybielające. Musimy pamiętać, że nie dadzą one spektakularnych efektów, a ich trwałość nie będzie tak duża, jak w przypadku bardziej zaawansowanych metod.

Wiele osób decyduje się na nakładki wybielające. Są one skuteczne, ale wymagają od nas systematyczności i poświęcenia czasu, a efekty nie są natychmiastowe. Najszybszym sposobem na rozjaśnienie zębów jest profesjonalne wybielanie u specjalisty. Stomatolog nakłada na nasze zęby żel, który naświetla się specjalną lampą. Efekty będą długotrwałe, a rozjaśnienie zębów zobaczymy już po pierwszej wizycie.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz