Usuwanie ósemek a aparat ortodontyczny.

Wiele z nas obawia się wyrzynających ósemek. Kojarzą nam się one z bólem i koniecznością ekstrakcji. U naszych przodków ósemki pełniły ważną funkcję, ale wraz z ewolucją szczęki zmniejszyły się i dzisiaj nie są nam one do niczego potrzebne. Czy to oznacza, że zawsze trzeba usuwać ósemki? Oczywiście, że nie! Wiele zależy od konkretnego przypadku i położenia zębów. Często aparat ortodontyczny zakładany jest pomimo obecności tak zwanych zębów mądrości.

Czy zęby mądrości są potrzebne?

Wiele osób zastanawia się, czy usunąć ósemki. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy obecnie spełniają one jakąkolwiek funkcję. Obecność ósemek w naszej jamie ustnej nie jest przypadkowa. Ta pozostałość po naszych przodkach, kiedyś była bardzo potrzebną częścią w jamie ustnej. Dawniej ludzie spożywali zupełnie inne pokarmy, a w rozdrabnianiu surowego mięsa pomagały im właśnie ósemki. Na przestrzeni wieków nasze upodobania kulinarne i możliwości przygotowywania posiłków bardzo się zmieniły. Obecnie dodatkowe zęby nie są nam już do niczego potrzebne.

Usuwanie ósemek

Czy to oznacza, że powinniśmy usuwać ósemki? W wielu przypadkach jest to jedyne rozwiązanie, ale oczywiście nie zawsze. Jeżeli zęby mądrości rozwijają się prawidłowo i nie mają negatywnego wpływu na resztę uzębienia, to nie ma konieczności pozbywania się ich. Poprzez aparat ortodontyczny możemy uzyskać upragniony efekt i nie zawsze dodatkowe zęby będą stały na przeszkodzie. Oczywiście to zawsze specjalista powinien ocenić sytuację i wydać ostateczną decyzję.

Aparat ortodontyczny a ósemki – kiedy należy się ich pozbyć?

Przed wizytą u ortodonty warto skonsultować się ze stomatologiem. Będzie on w stanie ocenić, czy usuwanie ósemek jest konieczne. Oczywiście lekarz ortodonta również powie nam, czy zęby mądrości stanowią przeszkodę do założenia aparatu stałego. Czasami okazuje się, że mamy wystarczająco dużo miejsca, a dodatkowe zęby rozwijają się w prawidłowy sposób.

Kiedy pojawia się konieczność usunięcia ósemek? Przede wszystkim, jeżeli są one objęte próchnicą. Leczenie ostatnich zębów jest właściwie niemożliwe i w takiej sytuacji najlepsze jest pozbycie się ich. Dużym problemem mogą też być zatrzymane ósemki, które w jakiejś części pokryte są dziąsłem. W takiej sytuacji z czasem pojawiają się ubytki, które mogą być niezwykle bolesne. Bezwzględnym wskazaniem do ekstrakcji są ósemki, które wychodzą w nieprawidłową stronę. W tym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia pozostałych zębów czy dziąseł.

Warto pamiętać, że nie zawsze musimy usuwać ósemki, ale jeżeli nie ma innego wyjścia, to powinniśmy poddać się ekstrakcji przed założeniem aparatu stałego. Niezwykle ważna jest opinia lekarza prowadzącego, który oceni stan zębów i podejmie najlepszą dla pacjenta decyzję. Jeżeli usuwanie zębów mądrości okaże się zbędne, to na pewno nas o tym poinformuje.

Usuwanie ósemek – jak wygląda zabieg?

Zabieg usuwania ósemek powinien być poprzedzony wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki temu lekarz zobaczy dokładne ułożenie zęba, a to pomoże mu zaplanować ekstrakcję. Wiele osób obawia się bólu, ale zupełnie niepotrzebnie. Współczesne środki przeciwbólowe i znieczulające umożliwiają nam wykonywanie prawie zupełnie bezbolesnych zabiegów. Sam sposób usunięcia zęba zależny jest od konkretnego przypadku.

Jeżeli nasz ząb jest zablokowany, to zazwyczaj konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia. Następnym etapem jest wyciągnięcie zęba przy użyciu kleszczy. Na koniec lekarz opatrzy ranę i założy szwy, które ściągamy po mniej więcej siedmiu dniach. Cała wizyta nie powinna trwać dłużej niż godzinę. Doświadczony specjalista przeprowadzi zabieg szybko i bezboleśnie, więc warto wybrać się do lekarza z polecenia.

Założenie aparatu ortodontycznego po ekstrakcji

Aparat ortodontyczny musi chwilę poczekać, jeżeli jesteśmy świeżo po usunięciu ósemek. Rana musi się dokładnie zagoić, ponieważ w innym wypadku nie będzie można nawet pobrać wycisków, które są obowiązkowym elementem leczenia ortodontycznego. Najlepiej odczekać nawet miesiąc po ekstrakcji. Dopiero po takim czasie mamy pewność, że założenie aparatu będzie bezpieczne.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz