Usuwanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego – czy jest potrzebne?

Leczenie ortodontyczne daje pacjentom ogromne możliwości. Mogą wyleczyć wadę zgryzu, ale też uzyskać piękny uśmiech. Dla wielu osób kluczowy jest aspekt estetyczny, ale dużo ważniejsze jest nasze zdrowie. Nieleczone wady zgryzu mogą z czasem doprowadzać do poważnych problemów. Pacjenci często nie decydują się na wizytę u ortodonty w obawie przed koniecznością usuwania zębów. Czy faktycznie usuwanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego jest zawsze konieczne?

Indywidualne podejście do pacjenta

Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ekstrakcja jest konieczna. Wszystko zależy od konkretnego pacjenta, jego wady zgryzu i stopnia zaawansowania problemu. Lekarz musi najpierw ocenić stan uzębienia, przeprowadzić obszerny wywiad i zlecić dodatkowe badania.

Pers Dental to gabinet ortodonta Targówek. Pracujemy nowoczesnymi metodami i w większości przypadków usuwanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego nie jest konieczne. Oczywiście są sytuacje, kiedy nie mamy innego wyjścia, ale zdecydowanie należą one do mniejszości. Zawsze robimy wszystko, żeby uniknąć usuwania zdrowych zębów.

Wizyta u stomatologa

Zawsze przed pierwszą wizytą u ortodonty warto wybrać się do stomatologa. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest możliwe, tylko jeśli wszystkie zęby są zdrowe. Pominięcie tego kroku może skutkować odesłaniem nas przed ortodontę do stomatologa, więc ostatecznie i tak nie unikniemy tej wizyty. Stomatolog oceni stan naszych zębów, ale też sprawdzi, czy nie ma konieczności usunięcia chorych zębów.

Usuwanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego – czy jest potrzebne

Kiedy konieczne jest usuwanie zębów?

W wielu sytuacjach można już uniknąć konieczności usuwania zębów w trakcie leczenia ortodontycznego, ale niestety nie zawsze. Bezwzględnym powodem do ekstrakcji są zęby chore, które nie nadają się już do leczenia. Często też ósemki zatrzymują się pod dziąsłem i nie mają możliwości wyjścia. Może to powodować ból, więc również w tej sytuacji należy usunąć taki ząb. Czasami zęby są tak bardzo stłoczone, że brakuje miejsca na ich rozsunięcie. Oczywiście nie zawsze w takiej sytuacji trzeba usuwać zęby, ale w niektórych przypadkach jest to nieuniknione.

Ekstrakcja opóźnia rozpoczęcie leczenia ortodontycznego

Jeżeli specjaliści zdecydują o usunięciu zębów, to niestety założenie aparatu ortodontycznego trzeba będzie przełożyć. Potrzebny jest czas na zagojenie powstałej rany. Najczęściej rekonwalescencja trwa dwa tygodnie. Dziąsła muszą się zagoić. Kilka dni po założeniu aparatu możemy odczuwać delikatny dyskomfort. Właśnie dlatego lepiej odczekać kilka tygodni po usuwaniu zębów.

Leczenie bezekstrakcyjne

Ortodoncja stale się rozwija. Specjaliści mają już masę narzędzi, które w wielu przypadkach umożliwiają leczenie bezekstrakcyjne. Okazuje się, że usuwanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego też jest możliwe. W wielu przypadkach nie musimy przerywać całego procesu, a dzięki temu nie marnujemy czasu. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie, więc nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Zawsze trzeba najpierw udać się do specjalisty.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz