Awaria aparatu ortodontycznego – najpopularniejsze przyczyny

Leczenie ortodontyczne staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób chce zawalczyć o piękny i zdrowy uśmiech. Pacjenci są też coraz bardziej świadomi, uczestniczą aktywnie w procesie leczenia, zadają dużo pytać aby mieć wszystko pod kontrolą. Aparaty ortodontyczne są wykonane z wysokiej jakości materiałów, ale nie oznacza to, że są bezawaryjne. Awarie aparatu ortodontycznego mogą się zdarzyć, więc warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.

Najczęstsze przyczyny awarii aparatu

Chyba najbardziej popularną przyczyną awarii aparatu ortodontycznego jest odklejenie się zamka. Taka awaria aparatu ortodontycznego może przytrafić się każdemu i na każdym etapie leczenia. Zazwyczaj nie wynika ona z winy lekarza ortodonty, a samego pacjenta. Najczęściej dochodzi do tego podczas jedzenia bardzo twardych produktów, na przykład jabłek. Zamek przyklejony jest do zęba za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. Ten klej musi być bezpieczny, więc nie jest na tyle mocny żeby wytrzymać każdą siłę.

Kolejna awaria aparatu ortodontycznego, z która często pacjenci się zgłaszają do gabinetu, to przesunięcie łuku. Łuk również może przesunąć się na każdym etapie leczenia, a często dochodzi do tego podczas codziennego szczotkowania zębów. Nie zawsze przesunięcie się łuku wynika z nieuważności pacjenta. Łuk ma prawo zmieniać swoje położenie pod wpływem przemieszczania się zębów i jest to zupełnie normalne.

Bardzo często dochodzi też do pękania ligatur. Ligatury, czyli kolorowe gumki, są elementem stałego aparatu metalowego. Ligatury wykonane są z takiego materiału, który pęka dosyć często i jest to normalne. Czasami nie zdążymy doczekać nawet do kolejnej wizyty kontrolnej. Uszkodzona ligatura może odsłonić zamek, który podrażni błony śluzowe. W takiej sytuacji warto zastosować wosk ortodontyczny w oczekiwaniu na kolejną wizytę.

aparat ortodontyczny

Sposoby na zapobieganie

Awaria aparatu ortodontycznego jest częstym problemem podczas leczenia ortodontycznego, ale wielu z nich można uniknąć. Pacjent powinien bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. To daje dużą szansę na szybsze efekty i bezawaryjne leczenie. Oczywiście niektóre awarie są niezależne od nas, ale warto zmniejszać ryzyko na tyle, na ile jest to możliwe.

Przede wszystkim powinniśmy unikać produktów spożywczych, które najczęściej doprowadzają do awarii aparatu. Są to pokarmy bardzo twarde albo kleiste i ciągnące się. Usuńmy z naszego menu jabłka, orzechy, gumy, krówki itp. Warto wyzbyć się szkodliwych nawyków, takich jak obgryzanie paznokci albo długopisu. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Korzystaj z akcesoriów przeznaczonych dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Pacjenci niestety często są bardzo ostrożni tylko przez kilka pierwszych tygodni, a później przyzwyczajają się i odpuszczają wiele z zaleceń ortodonty. Musimy pamiętać, że awarie aparatu mogą wystąpić na każdym etapie leczenia, a nie tylko na początku. Dobry ortodonta przekaże nam szczegółowe instrukcje i zalecenia. Powinniśmy bezwzględnie się do nich stosować podczas całego procesu leczenia.

Co robić podczas awarii aparatu ortodontycznego?

Nigdy nie powinniśmy bagatelizować awarii aparatu ortodontycznego. Pierwsze co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji to skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym. On podejmie decyzję, czy konieczna jest wcześniejsza wizyta, czy może jednak lepiej poczekać. Często też dostaniemy dodatkowe zalecenia, jeżeli okaże się, że nie jest to nic pilnego i poważnego.

Należy pamiętać, że każda awaria może mieć duży wpływ na proces leczenia, a nawet może go opóźnić. Czasami okazuje się, że z pozoru niewielka awaria, doprowadziła do cofnięcia już osiągniętych efektów. Usunięcie większości awarii jest bardzo szybkie i proste, więc nie warto bagatelizować problemu.

To wszystko pokazuje, jak ważny jest wybór dobrego lekarza ortodonty. To właśnie ten specjalista będzie z nami w kontakcie przez kilka najbliższych lat i będzie nam przedstawiał wszystkie zalecenia. Zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na doświadczenie i wykształcenie lekarza.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Dieta przy aparacie ortodontycznym – klucz do skutecznego leczenia

Dieta przy aparacie ortodontycznym – klucz do skutecznego leczenia

Noszenie aparatu ortodontycznego to ważny krok w drodze do pięknego uśmiechu, ale sama obecność aparatu to nie wszystko. Kluczową rolę odgrywa również odpowiednia dieta. W naszej klinice ortodontycznej wiemy, jak istotne jest połączenie profesjonalnego leczenia z...

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego?

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego?

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego - co musisz wiedzieć? Zastanawiasz się, ile bolą zęby po założeniu aparatu? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. Dowiesz się, czego możesz się spodziewać w pierwszych dniach po założeniu aparatu, jak długo...

Leczenie ortodontyczne – Jakie daje korzyści?

Leczenie ortodontyczne – Jakie daje korzyści?

Zdrowy uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim odzwierciedlenie dobrego stanu zdrowia naszej jamy ustnej. Leczenie ortodontyczne, często kojarzone wyłącznie z poprawą wyglądu, w rzeczywistości pełni znacznie ważniejszą rolę – jest kluczowym...

0 komentarzy

Wyślij komentarz