Czym jest aparat samoligaturujący?

Chyba każdy z nas chciałby mieć piękne, zdrowe i proste zęby. Nasze zęby są naszą wizytówką i coraz więcej osób zwraca na nie uwagę. Problemy z uzębieniem nie tylko mogą wpływać na nasze zdrowie, ale też samopoczucie i stan psychiczny. Coraz więcej osób decyduje się na wizytę u ortodonty, ponieważ dbanie o zęby stało się jednym z priorytetów dbania o siebie. Niestety najczęściej naturalnie nie mamy idealnie prostego zgryzu, ale właśnie specjalista może nam pomóc.

Aparat samoligaturujący – co to takiego?

Do wyboru mamy kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. Oczywiście najbardziej popularne są aparaty stałe metalowe, ponieważ ich cena jest najbardziej atrakcyjna. U dzieci z kolei często stosuje się aparaty ruchome. Coraz więcej osób zwraca uwagę na estetykę i komfort podczas leczenia ortodontycznego. Właśnie dlatego powstają aparaty jak najmniej widoczne. Jednym z nich jest właśnie aparat samoligaturujący.

Aparat samoligaturujący wyróżnia się brakiem stosowania ligatur. Łuk zostaje przymocowany bezpośrednio do zamków dzięki klapce, która znajduje się w zamku. To wszystko sprawia, że odchodzi nam konieczność wymiany gumek. Wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym są rzadsze, często proces leczenia jest krótszy. Takie rozwiązanie może być korzystne dla osób mieszkających z dala od gabinetu.

Aparat samoligaturujący ma też więcej zalet. Przede wszystkim brak gumek oznacza też brak dodatkowego tarcie, które występuje aparatach klasycznych. Łuk roboczy może poruszać się w łatwiejszy sposób, a dzięki temu aparat jest bardziej wydajny. Mniejsze tarcie to też mniejsze prawdopodobieństwo nieprzyjemnych doznać podczas całego procesu leczenia ortodontycznego.

aparat na zeby

Dlaczego warto wybrać aparat samoligaturujący?

Aparat samoligaturujący daje nam możliwość wyboru zamków. Osoby, którym zależy na estetyce mogą zdecydować się na zamki estetyczne, ale nie każdy zwraca na to uwagę. Oczywiście tańszą alternatywą są zamki metalowe. Należy też dodać, że są one niewielkie i nie posiadają dodatkowych gumek. To zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim znacznie ułatwia higienę jamy ustnej. Aparat zakładany jest najczęściej na kilka lat, a nieodpowiednie szczotkowanie podczas jego noszenia, zwiększa ryzyko powstawania próchnicy.

Czasami aparat samoligaturujący daje szanse na pozostawienie wszystkich zębów. Niestety często musimy najpierw pozbyć się kilku zębów, ale najczęściej właśnie przy klasycznych aparatach stałych. Zdarza się, że aparat samoligaturujący rozwiązuje sprawę. Oczywiście nie jest to reguła i wiele zależy od konkretnego przypadku. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz prowadzący i nie zawsze da się uniknąć ekstrakcji.

Wybór odpowiedniego aparatu

Ostateczną decyzję o doborze najlepszego aparatu zawsze podejmuje lekarz ortodonta. To on na pierwszej wizycie ocenia stan naszych zębów, określa rodzaj wady zgryzu, przeprowadza obszerny wywiad, pobiera wyciski i ewentualnie zleca dodatkowe badania. Na podstawie tych wszystkich informacji jest w stanie podjąć decyzję. Oczywiście możemy mieć swoje preferencje i dobry specjalista na pewno weźmie je pod uwagę. Często dostajemy też kilka opcji do wyboru, ale należy pamiętać, że nie zawsze to co nam wydaje się nam najlepsze, będzie faktycznie dobrym rozwiązaniem.

Aparat samoligaturujący – dla kogo?

Wiemy już, że to ortodonta podejmuje ostateczną decyzję w sprawie doboru aparatu. W takim razie u kogo sprawdzi się aparat samoligaturujący? Ten rodzaj aparatu stosowany jest u osób, które mają już stałe uzębienie, czyli u dorosłych i młodzieży. Może być świetnym rozwiązaniem, jeżeli zwracamy uwagę na estetykę, albo wykonywany przez nas zawód uniemożliwia noszenie widocznego aparatu. Jest on świetną alternatywą dla wszystkich aparatów klasycznych.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Najważniejsze jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. Na pierwszej wizycie powinniśmy dostać pakiet wiedzy. Ortodonta powie nam jak dbać o higienę jamy ustnej, jakich produktów spożywczych unikać, czy jak często pojawiać się na wizyty kontrolne. Znalezienie odpowiedniego specjalisty jest kluczowe i wcale nie takie łatwe. Wpisując w wyszukiwarkę internetową ortodonta Warszawa wyskoczy nam cała masa propozycji. Warto sprawdzać doświadczenie i wykształcenie lekarza.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz