Leczenie ortodontyczne – o tych 7 rzeczach musisz pamiętać

Coraz więcej osób chce zadbać o swoje zęby i decyduje się na leczenie ortodontyczne. Zależy nam nie tylko na wyglądzie, ale przede wszystkim na zdrowiu. Holistyczne podejście do zdrowia jest niezwykle ważne, a leczenie ortodontyczne jest jednym z jego elementów. Proces leczenia ortodontycznego trwa zazwyczaj kilka lat i składa się na niego wiele etapów. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i o których warto pamiętać.

Wybór ortodonty

Wybór dobrego specjalisty jest niezwykle ważny, ale też bardzo trudny. Musimy pamiętać, że wiążemy się z tą osobą na kilka lat, więc warto wybrać świadomie. Oczywiście możemy kierować się opiniami w internecie, ale one bardzo często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Najlepszym sposobem jest popytanie znajomych i rodziny. Leczenie ortodontyczne jest bardzo popularne, więc zapewne bez problemu znajdziemy kogoś, kto z takich usług korzystał.

W pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na kwalifikacje i doświadczenie lekarza. Dobry ortodonta stale zdobywa wiedzę i jest na bieżąco z najnowszymi metodami i technikami. Powinien też być otwarty, pomocny i empatyczny. Atmosfera ma przecież ogromne znaczenie.

Koszty leczenia

Koszty leczenia ortodontycznego mogą być różne w zależności od miasta, konkretnego gabinetu, czy zastosowanych metod i aparatu ortodontycznego. Pacjent już na pierwszej wizycie powinien zostać poinformowany o szacowanych kosztach leczenia. Wiadomo przecież, że dla wielu osób ma to ogromne znaczenie, a w tej kwestii lepiej unikać niespodzianek.

Koszty leczenia ortodontycznego
Girl with dental braces smiling and happy

Przebieg pierwszej wizyty

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym jest zazwyczaj emocjonująca, a nawet stresująca. Nie ma się czego obawiać. Podczas konsultacji ortodonta przeprowadza obszerny wywiad, analizuje dotychczasowe leczenie, ocenia stan naszych zębów, zleca dodatkowe badania i pobiera wyciski do wykonania modeli. W niektórych przypadkach już podczas pierwszej wizyty lekarz może przedstawić nam wstępny plan działania.

Wybór aparatu ortodontycznego

Kiedy plan leczenia jest już gotowy musimy wspólnie z ortodontą wybrać najlepszy aparat ortodontyczny. Lekarz może zaproponować nam kilka opcji, ale zapewne zasugeruje ten najbardziej odpowiedni. Na rynku najpopularniejsze są aparaty ruchome, stałe metalowe i stałe estetyczne. Wiele zależy też od naszych preferencji i możliwości finansowych.

Regularne kontrole ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne w Pers Dental przebiega w sposób zaplanowany i skonsultowany z pacjentem. Oczywiście mogą zdarzyć się niezaplanowane wizyty wynikające z awarii powstałych na przykład podczas jedzenia, ale na pewno plan zakłada wizyty kontrolne. Ich częstotliwość zależna jest od konkretnego przypadku, ale najczęściej pacjent musi odwiedzać gabinet co kilka tygodni. Wizyty kontrolne są niezwykle ważne i nie należy ich opóźniać. Od tego zależy powodzenie leczenia i planowe jego zakończenie.

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

Odpowiednia higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym jest ważną częścią całego procesu leczenia. To pacjent ma największy wpływ na ten element, więc warto stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. Ortodonta Warszawa dokładnie wytłumaczy w jaki sposób czyścić zęby, jak często i jakich narzędzi używać. Higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego jest nieco inna niż u osób, które aparatu nie noszą.

Retencja, czyli ostatni etap leczenia ortodontycznego

Wielu pacjentów na początku swojej przygody z leczeniem ortodontycznym myśli, że zdjęcie aparatu jest już ostatnim etapem leczenia. Niestety nie jest to do końca prawda. Najczęściej po zdjęciu aparatu konieczne jest jeszcze założenie retainera. Aparat retencyjny ma za zadanie utrzymać osiągnięte efekty dotychczasowego leczenia ortodontycznego, ponieważ zapobiega przesuwaniu się zębów. Możliwe jest założenie retainera na wewnętrznej stronie zębów, więc nie jest on widoczny. Nie należy pomijać tego ostatniego etapu, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego cofnięcia się zębów, a tym samym stracimy cały efekt, jaki udało się osiągnąć przez kilka lat.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz