Zakładanie aparatu ortodontycznego – jak przebiega?

Wiele osób marzy o pięknych, zdrowych i prostych zębach. Zakładanie aparatu ortodontycznego jest sposobem na osiągnięcie tego celu. Pozwala ono na skorygowanie wad zgryzu i zapewnienie pacjentowi lepszego komfortu życia. Musimy pamiętać, że krzywy zgryz jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Wiele pacjentów obawia się całego procesu leczenia i ewentualnego bólu. Boimy się tego czego nie znamy, więc w tym artykule przedstawimy krok po kroku przebieg zakładania aparatu, ale też przygotowania i dalszych etapów.

Przygotowanie do założenia aparatu

Pierwsze co powinniśmy zrobić przed udaniem się na konsultacje do ortodonty, jest wizyta u stomatologa. Warto wiedzieć, że nie zakłada się aparatu ortodontycznego na chore zęby. W pierwszej kolejności musimy pozbyć się próchnicy lub ewentualnych stanów zapalnych i innych problemów. Dopiero wtedy zapisujemy się do ortodonty.

Lekarz ortodonta musi opracować szczegółowy plan leczenia, ale żeby było to możliwe, musi mieć dokładne informacje. Na pierwszej konsultacji przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, określi rodzaj wady zgryzu, pobierze wyciski oraz oceni zdjęcia rentgenowskie. To wszystko pozwala na dobranie odpowiedniego aparatu i ustalenie planu działania.

Coraz więcej lekarzy pracuje metodami, które pozwalają uniknąć ekstrakcji, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli konieczne będzie usunięcie zębów, to rozpoczęcie leczenia ortodontycznego opóźni się. Zazwyczaj po ekstrakcji pacjent musi dojść do siebie, a rana musi się zagoić. Założenie aparatu musi wtedy poczekać jeszcze kilka tygodni. Dlatego warto udać się w pierwszej kolejności do stomatologa, który wyleczy chore zęby.

założenie aparatu ortodontycznego

Zakładanie aparatu krok po kroku

Zakładanie aparatu następuje zazwyczaj już na kolejnej wizycie, choć często oddzielnie zakłada się górny i dolny łuk. Mowa będzie o zakładaniu klasycznego aparatu metalowego, które odbywa się w kilku etapach. Pierwszym etapem jest przygotowanie zębów, czyli dokładne ich oczyszczenie. Chodzi o to, aby powierzchnia zębów była czysta i wolna od osadów.

Kolejnym etapem jest przyklejenie zamków do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. Klej naświetlany jest lampą polimeryzacyjną, co pozwala na związanie kleju i zapewnia większą trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia. Kolejnym krokiem jest umieszczenie łuku, który zostaje przeprowadzony przez zamki. To właśnie zamki zapewniają mu stabilność.

W aparatach klasycznych znajdują się też ligatury, czyli kolorowe gumki. Utrzymują one łuk w odpowiedniej pozycji. Dodatkowo mogą być elementem dekoracyjnym, co jest szczególnie wartościowe dla małych pacjentów. Gumki wymienia się podczas wizyt kontrolnych i to pozwala na zmianę ich koloru co kilka tygodni.

Czy zakładanie aparatu boli i jak długo trwa?

Pacjenci najbardziej obawiają się bólu i dlatego też najczęściej pytają o to, czy zakładanie aparatu boli. Oczywiście zakładanie aparatu jest bezbolesne, a nowoczesne metody pozwalają zapewnić pacjentowi maksymalny komfort. Niewielki dyskomfort może wystąpić podczas pierwszych dni noszenia aparatu stałego. Na naszych zębach pojawia się coś nowego, więc musimy dać sobie czas na przyzwyczajenie się do tego.

Samo zakładanie aparatu nie trwa długo, zazwyczaj około godziny. Oczywiście wiele zależy od rodzaju aparatu i rodzaju wady zgryzu. Jeżeli wada zgryzu jest bardzo poważna, to powinniśmy zarezerwować sobie więcej czasu. Najczęściej zakłada się jeden łuk na jednej wizycie, ale jeżeli lekarz zdecyduje inaczej, to również wtedy czas zakładania aparatu będzie dłuższy.

Wybór odpowiedniego ortodonty jest niezwykle ważny. Powinniśmy upewnić się z jakich metod korzysta oraz jakie ma podejście do pacjenta. Ciężko podjąć decyzję w całym gąszczu ofert. Wpisując w wyszukiwarkę ortodonta Warszawa wyskoczy nam cała masa propozycji. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie i wykształcenie lekarza. Pomocne mogą okazać się też opinię innych pacjentów.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz