Każdy pacjent marzy o idealnie białych zębach. Przebarwienia szkliwa zaburzają wizualny odbiór naszego uśmiechu. Plamy na zębach są częstym problemem i wiele osób stara się z nimi walczyć. Czasami droga do osiągnięcia zadowalającego efektu jest wyboista, a jej pierwszym etapem jest znalezienie przyczyny problemu. Dobraniem odpowiedniej metody leczenia zawsze powinien zająć się specjalista.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są przyczyny przebarwień zębów
- Jakie są rodzaje przebarwień zębów
- Czy przebarwienia zębów u dzieci mogą być groźne
- Jak pozbyć się przebarwień na zębach
- Jak przeciwdziałać powstawaniu przebarwień na zębach
Przyczyny przebarwienia na zębach
Przebarwienie na zębie może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla pacjenta. Przyczyn ich powstawania może być wiele, ale zawsze warto reagować. Przebarwienia na zębach mogą pojawić się w każdym wieku, nawet jeżeli należycie dbamy o higienę jamy ustnej.
Powierzchowne zmiany mogą wynikać z produktów spożywczych przez nas spożywanych. Niezwykle barwiące jest czerwone wino, kawa, herbata, słodycze czy napoje gazowane. Negatywny wpływ na nasze zęby ma palenie papierosów i przyjmowanie niektórych leków.
Plamy na zębach mogą też oznaczać poważne problemy. Często ząb jest zainfekowany lub zupełnie martwy. W takim wypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ bagatelizowanie problemu może doprowadzić nawet do utraty zębów.
Rodzaje przebarwień na zębach
Przebarwienia na zębach są bardzo różne, a ich gama kolorystyczna jest bardzo szeroka. Zazwyczaj już sam kolor może nam sugerować przyczynę i dalsze postępowanie. Pacjenci często zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych z białymi przebarwieniami czy plamkami. Są one zdecydowanie najbardziej popularne i mogą wynikać z urazu mechanicznego, który powstał jeszcze w młodym wieku, choć może to być pierwsza oznaka próchnicy.
Żółte przebarwienia na zębach również są częstym problemem wśród pacjentów. Pacjenci skarżą się na nieestetyczny wygląd zębów i niekiedy decydują się na profesjonalne wybielanie. Taka zmiana odcienia zębów może wynikać z naturalnego procesu starzenia się, ale też jest pierwszym objawem postępującej próchnicy. Warto zastanowić się na swoją dietą, ponieważ żółte przebarwienia mogą wynikać z niedoborów pokarmowych.
Brązowe przebarwienia niezwykle martwią pacjentów, ale jeżeli jest to zwykły nalot, to najczęściej problemem jest spożywanie mocno barwiących produktów. Jeżeli zależy nam na śnieżnobiałych zębach, to powinniśmy unikać nadmiernego spożycia kawy, herbaty, słodyczy czy palenia papierosów.
Przebarwienia na zębach u dzieci
Przebarwienia na zębach u dzieci występują bardzo często, a ich przyczyny są bardzo różne. Często z dnia na dzień pojawiają się białe plamki, ale też wielu rodziców zauważa czernienie lub brązowienie zębów u swoich pociech. Każda taka zmiana powinna nas zaalarmować i warto w takiej sytuacji udać się z dzieckiem na wizytę do stomatologa. Lekarz oceni stan zębów i wdroży odpowiednie preparaty bądź leczenie. Nieprawdą jest, że nieleczenie zębów mlecznych nie ma wpływu na dalszy rozwój zębów stałych.
Jak pozbyć się przebarwień na zębach?
Usuwanie przebarwień na zębach najlepiej zacząć od wizyty u zaufanego stomatologa. Specjalista oceni stan naszych zębów i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Wiele z niewielkich przebarwień jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie w domu przy pomocy preparatów wysokiej jakości. Jeżeli przebarwienia są już mocno zaawansowane, to najlepiej skorzystać z usług wybielania w gabinecie stomatologii estetycznej.
Podstawowymi zabiegami higieny zębów jest skaling i piaskowanie, które pomagają dokładnie oczyścić zęby. Coraz więcej osób decyduje się jednak w dalszym etapie na wybielanie, które może być przeprowadzane różnymi metodami. Metodę należy dobrać do pacjenta, do jego możliwości finansowych i czasowych.
Profilaktyka jest najważniejsza
Najważniejsze w profilaktyce przebarwień zębów jest dbanie o codzienną higienę jamy ustnej. Musimy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu minimum dwa razy dziennie, nitkowaniu i płukaniu zębów. Świetnie sprawdzą się również irygatory, które są w stanie oczyścić zęby w miejscach, w które zwykła szczoteczka nie dotrze. Nie zapominajmy również o regularnych kontrolach stomatologicznych i zabiegach higienizacji.
0 komentarzy