Wyciągi ortodontyczne – po co się je stosuje?

Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Prawie każdy pacjent szuka informacji w internecie jeszcze przez pierwszą wizytą w gabinecie. Często spotykają się z różnymi określeniami, a jednym z nich są właśnie wyciągi ortodontyczne. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na ich temat.

Wyciągi ortodontyczne – czym są?

Do leczenia wad zgryzu najczęściej wykorzystywane są aparat stały metalowy lub ruchomy. Wywierają one siłę, która pozwala na odpowiednie ułożenie zębów. Czasami okazuje się, że to nie wystarcza i trzeba wspomóc cały proces dodatkową siłą. Właśnie do tego służą wyciągi ortodontyczne. Są one niewielkimi gumkami, które mocuje się na aparacie stałym między górnym a dolnym łukiem.

Wyciągi ortodontyczne potocznie nazywane są „gumkami”, bo wyglądem przypominają nieco gumki recepturki. Wyciągi są jednak znacznie mniejsze i wykonane z lateksu. Można podzielić je ze względu na rozmiar i siłę działania. Jeżeli wyciągi ortodontyczne okazują się konieczne, to ortodonta przekazuje pacjentowi wszystkie niezbędne informacje. Tłumaczy jak i kiedy należy z nich korzystać oraz gdzie można je kupić.

Rodzaje wyciągów ortodontycznych

Lekarz ortodonta może zdecydować o wykorzystaniu któregoś z dwóch rodzajów specjalnych wyciągów ortodontycznych. To który rodzaj wybierze, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma wada zgryzu. Lekarz podchodzi do pacjenta indywidualnie i proponuje najbardziej efektywne rozwiązanie.

Pierwszym rodzajem są wewnątrz ustne wyciągi ortodontyczne. Zdecydowanie najczęściej można się z nimi spotkać. Są to właśnie gumki ortodontyczne zaczepiane o górny i dolny aparat. Pacjenci wolą ten rodzaj wyciągów, ponieważ nie są one widoczne. Zazwyczaj przyzwyczajenie się do nich zajmuje kilka dni i początkowo pacjenci mogą mieć problem z jedzeniem.

Wyciągi ortodontyczne

Drugim rodzajem są zewnątrzustne wyciągi ortodontyczne. Nie są one połączone z aparatem ortodontycznym i nie zakłada się ich wewnątrz jamy ustnej. Przykładami takich wyciągów są maski twarzowe Delaire’a albo headgear. Zazwyczaj używa się ich przy wysunięciu szczęki. Zewnątrzustne wyciągi ortodontyczne mogą być dla pacjentów bardzo problematyczne w codziennym użytkowaniu, ponieważ są widoczne.

Jaką funkcję pełnią wyciągi ortodontyczne?

Wiele pacjentów zastanawia się, jaki jest cel noszenia wyciągów ortodontycznych. Wiemy przecież, że aparat ortodontyczny wywierając pewną siłę na nasze zęby, ustawia je w odpowiednim miejscu. Zęby w procesie leczenie stopniowo się przesuwają i dzięki temu osiągamy pożądany efekt. Okazuje się, że znaczenie mają nie tylko proste zęby, ale też nachodzenie na siebie górnej i dolnej szczęki.

Wyciągi ortodontyczne mają właśnie za zadanie ustawić łuki w odpowiedni do siebie sposób. To jest niezwykle ważny moment leczenia, ponieważ dzięki temu pacjent nie będzie miał problemów z oddychaniem czy jedzeniem. Dodatkowo te niepozorne gumki mogą być bardzo pomocne u pacjentów, którzy borykają się z problemem stłoczenia zębów.

Jak korzystać z wyciągów ortodontycznych?

Długość i czas noszenia wyciągów ortodontycznych w ciągu doby zależy od konkretnego przypadku. To lekarz ortodonta ocenia stan zębów i wydaje nam zalecenia. W niektórych przypadkach konieczne jest noszenie ich przez cały okres noszenia aparatu. Wiele zależy od rodzaju wady zgryzu. Najczęściej jednak wyciągi stosuje się w początkowym etapie leczenia.

Niektórzy pacjenci powinni korzystać z wyciągów tylko kilka godzin w ciągu doby, ale zazwyczaj zaleca się noszenie ich cały czas, również podczas jedzenia. Dzięki temu można osiągnąć szybkie efekty, a to przybliża nas do celu ostatecznego, jakim jest piękny i prosty uśmiech. Oczywiście początkowo wyciągi ortodontyczne mogą przeszkadzać, ale jest to kwestia przyzwyczajenia.

Wewnątrz ustne wyciągi ortodontyczne powinno się wymieniać co kilka godzin, ponieważ materiał z jakiego są wykonane szybko traci swoją elastyczność. Warto wymieniać je po każdym myciu zębów oraz po jedzeniu. W przypadku wyciągów zewnątrzustnych, ortodonta przekaże nam szczegółowe instrukcje co do długości noszenia.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz