Wady zgryzu. Jakie są przyczyny wad zgryzu?

Wady zgryzu dotykają większości osób i mogą mieć różne przyczyny. Za wadę zgryzu uznaje się nieprawidłową budowę szczęki. Często towarzyszom temu problemy z wymową, jedzeniem oraz oddychaniem. Im wcześniej udamy się do ortodonty, tym większa szansa na szybkie i skuteczne leczenie. Warto umówić na wizytę dziecko już około 7 roku życia.

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu.

Pierwszą najczęściej spotykaną przyczyną wad zgryzu są czynniki genetyczne. Oprócz wrodzonych predyspozycji, które możemy odziedziczyć po przodkach, są też choroby genetyczne (np. zespół Downa), którym towarzyszą wady zgryzu. Czynniki genetyczne mogą mieć różny wpływ na ewentualne wady zgryzu, czasem nie jest on bardzo nasilony. Jeżeli problem jest poważny, to należy działać jak najszybciej, choć nie zawsze da się zahamować pewne procesy, nawet na wczesnym etapie.

Kolejną przyczyną wad zgryzu są choroby ogólnoustrojowe. Wiele z nich może bardzo niekorzystnie wpłynąć na rozwój szczęki, mięśni i kości. Najczęściej są to choroby zaburzające produkcję hormonów, takie jak: gigantyzm, karłowatość, aktomegalia, choroby tarczycy, krzywica. Ogromne znaczenie ma już okres ciąży. Wszelkie urazy, część leków, papierosy i alkohol mogą przyczynić się do przyszłych wad zgryzu dziecka. Również przebyte podczas ciąży choroby nie pozostają bez znaczenia.

Ostatnią grupą czynników wpływających na powstawanie wad zgryzu są czynniki miejscowe. Do tej grupy zaliczamy dysfunkcje takie jak: nieprawidłowe żucie, połykanie, oddychanie, mowa, wady postawy. Nie bez znaczenia są też szkodliwe nawyki, które powtarzane są nieświadomie. Może to być ssanie kciuka, obgryzanie paznokci czy zgrzytanie zębami.

Ostatnią bardzo częstą przyczyną powstawania wad zgryzu jest próchnica. Próchnica doprowadza do zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych. To właśnie zęby mleczne robią przestrzeń dla zębów stałych. Jeżeli dziecko straci je zbyt wcześnie, to konieczne jest utrzymanie odpowiednich przestrzeni w inny sposób, a to z kolei często wymaga ingerencji lekarza.

przyczyny wad zgryzu

Wady zgryzu – rodzaje.

Pacjenci zgłaszający się do lekarza ortodonty zmagają się z różnymi rodzajami wad zgryzu. Jednym z najczęściej występujących jest tyłozgryz. W przypadku tej wady zęby dolne są cofnięte względem górnych, a zęby przednie się nie stykają. Inne często występujące wady zgryzu to zgryz głęboki, przodozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, stłoczenia czy zęby odseparowane. Oczywiście należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a dobry specjalista będzie podchodził do pacjenta w sposób indywidualny.

Szukając dobrego specjalisty, najczęściej zaczynamy od internetu. Wpisując w wyszukiwarkę „ortodonta Warszawa”, wyskoczy nam cała masa propozycji. Ciężko się w tym odnaleźć, szczególnie jeśli nie znamy nikogo z polecenia. Zazwyczaj kierujemy się lokalizacją, ponieważ długie dojazdy na wizyty kontrolne mogą być bardzo uciążliwe. Pamiętajmy, że priorytetem powinno być wykształcenie i doświadczenie lekarza, jakiego wybierzemy.

Konsekwencje nieleczonych wad zgryzu.

Nieleczone wady zgryzu mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Wiele zależy od rodzaju i zaawansowania konkretnej wady. Właśnie dlatego każdy powinien przynajmniej raz w życiu udać się do ortodonty. Tylko specjalista jest w stanie ocenić stan naszych zębów i ewentualnie zaproponować leczenie. Niekiedy wady zgryzu prowadzą do problemów z oddychaniem, jedzeniem czy mówieniem. Oprócz dyskomfortu fizycznego bardzo często pojawia się też dyskomfort psychiczny.

Często wada zgryzu może zmienić wygląd naszej twarzy. Widoczne cofnięcie albo wysunięcie brody jest niekiedy problematyczne dla pacjentów. Nieleczone wady zgryzu wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim zdrowie. Wiele osób zmaga się z próchnicą, chorobami przyzębia, kruszeniem zębów czy przygryzaniem policzków i warg. Wszystkich tych nieprzyjemnych konsekwencji można uniknąć, udając się do specjalisty. Lekarz ortodonta opracuje najskuteczniejszy plan leczenia, pomoże nam pozbyć się kompleksów i zadba o nasze zdrowie.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz