Aparat ruchomy czy stały? Dostępne metody leczenia ortodontycznego.

Marzenia o pięknym uśmiechu często wynikają z czysto estetycznych przyczyn, ale nie tylko. Wady zgryzu mogą mieć wpływ na wiele problemów, które zazwyczaj pojawiają się dopiero z czasem. Jak się okazuje, leczenie ortodontyczne to nie tylko walka o piękny wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie. Właśnie dlatego nie powinniśmy bagatelizować wad zgryzu i warto szukać pomocy u lekarza ortodonty. Wpisując w wyszukiwarkę internetową ortodonta Warszawa wyskoczy nam wiele propozycji. Powinniśmy podjąć świadomą decyzję i wybrać najlepszego specjalistę.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Jednym ze sposobów leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatu ruchomego. Jest to aparat dopasowany do kształtu naszych zębów, który stopniowo naprowadza je na właściwą pozycję. Najczęściej stosuje się go u dzieci, albo przy niewielkich wadach zgryzu. Metodę leczenia zawsze dobiera lekarz prowadzący i ocenia to na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz innych dodatkowych badań.

Ten rodzaj aparatu ortodontycznego ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to aparat zdejmowany, a to oznacza, że nie nosimy go cały czas. Często dla dzieci jest to niezwykle ważne, ponieważ wstydzą się przed rówieśnikami. Aparat ruchomy zakłada się głównie na noc, ale niekiedy również w ciągu dnia. Kolejną zaletą jest jego cena. Jest stosunkowo tani i znacznie tańszy od aparatu stałego. Jego czyszczenie również nie powinno sprawiać problemu. Myjemy go po każdym użyciu, szczoteczką i pastą, a przechowujemy w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku. Mycie samych zębów jest znacznie prostsze, ponieważ w tym czasie aparat zdejmujemy.

Aparat stały czy ruchomy

Aparat ruchomy ma też kilka wad. Przede wszystkim nie zawsze można zastosować tę metodę leczenia. U starszych dzieci i dorosłych pacjentów dużo lepiej sprawdza się aparat stały. Kolejną wadą jest konieczność pamiętania o jego zakładaniu. Z racji tego, że aparat ruchomy najczęściej stosuje się u dzieci, to zazwyczaj ten obowiązek spada na rodzica. Systematyczność jest niezwykle ważna, więc nie powinniśmy zapominać o noszeniu aparatu.

Aparat ortodontyczny stały

Kolejnym sposobem leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatu stałego. Jest to zdecydowanie najczęściej stosowana metoda. Sprawdzi się u nastolatków i u osób dorosłych, ale też czasami u dzieci. Aparat stały, jak sama nazwa wskazuje, zakładany jest na stałe na nasze zęby. Leczenie trwa najczęściej około dwóch lat, ale oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego przytwierdzany jest do naszych zębów za pomocą specjalnych zamków i łuków. Oprócz tego zakładane są również kolorowe gumki.

Aparat stały ma wiele zalet. Przede wszystkim jest skuteczną metodą leczenia poważnych wad zgryzu. Dzięki niemu możemy osiągnąć upragniony efekt. Dodatkowo nie musimy pamiętać o jego zakładaniu, ponieważ cały czas jest na naszych zębach. Kolejną zaletą jest możliwość wymiany kolorowych gumek, a jest to szczególnie ważne i pomocne przy mniejszych pacjentach.

Jak wszystko, również aparat stały ma swoje wady. Przede wszystkim klasyczny aparat stały metalowy jest bardzo widoczny i nie każdemu pacjentowi będzie to odpowiadało. Kolejną wadą jest konieczność przyzwyczajenia się do nowego sposobu dbania o higienę jamy ustnej. Mycie zębów jest nieco trudniejsze i musimy robić to znacznie częściej. Nie możemy też zapomnieć o wizytach kontrolnych, które są kluczowym elementem w procesie leczenia.

Aparat stały czy ruchomy? Który wybrać?

O tym jaka metoda leczenia zostanie zastosowana decyduje lekarz ortodonta. Oczywiście pacjent może wyrazić swoje zdanie, a dobry specjalista dobierze najlepsze rozwiązanie, uwzględniając możliwości pacjenta. Duże znaczenie ma wiek pacjenta i rodzaj wady zgryzu. Lekarz będzie wiedział, która metoda da najlepsze efekty. U dzieci często stosuje się aparaty ruchome, natomiast dorośli pacjenci muszą przygotować się na konieczność noszenia aparatu stałego. Należy pamiętać, że ortodonta zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem swojego pacjenta. Dobrze dobrany aparat ortodontyczny jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz