Czy można zakładać aparat ortodontyczny podczas ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Może wiązać się z ogromną radością i oczekiwaniem na pojawienie się malucha, ale też z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Czy zatem ciąża to dobry moment na rozpoczęci leczenia ortodontycznego? A co jeśli w trakcie leczenia dowiemy się o ciąży? Wiele zależy od konkretnego przypadku, ale postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Kontynuacja już trwającego leczenia ortodontycznego w ciąży

Wiele kobiet dowiaduje się o ciąży, kiedy mają już założony aparat ortodontyczny na zęby. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy poinformować o tym lekarza prowadzącego na najbliższej wizycie. Ortodonta podejdzie indywidualnie do każdej pacjentki i podejmie najlepszą dla niej decyzję. Zazwyczaj nie ma konieczności przerywania leczenia. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz dietę.

Rozpoczęcie leczenia po pełnej diagnostyce

Czasami zdarzają się takie sytuacje, że pacjentka dowiaduje się o ciąży po wykonaniu pełnej diagnostyki i zdjęć rentgenowskich, ale jeszcze przed założeniem aparatu. W takiej sytuacji teoretycznie nie ma przeciwwskazań do założenia aparatu i rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Należy jednak wziąć pod uwagę wszystkie dolegliwości, jakie mogą pojawić się po założeniu aparatu, a które mogą pokryć się z dolegliwościami, jakie są charakterystyczne dla początków ciąży. O szczegółach napisaliśmy poniżej.

aparat w ciąży

Rozpoczęcie diagnostyki i leczenia ortodontycznego w ciąży

Wiele kobiet w ciąży ma znacznie więcej czasu niż wcześniej. Zazwyczaj przyszłe mamy starają się zwolnić, odpocząć i zadbać o siebie. Część z nich właśnie w tym okresie wpada na pomysł zadbania o piękne i proste zęby. Czy to dobry pomysł? Niestety zazwyczaj nie. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiążę się z wykonaniem pełnej diagnostyki, w tym z wykonaniem zdjęć rentgenowskich. Promieniowanie może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód, a leczenie ortodontyczne może poczekać do narodzin. Nie warto podejmować takiego ryzyka, jeżeli nie jest to konieczne.

Leczenie ortodontyczne a ciąża – dolegliwości

Decydując się na kontynuowanie leczenia ortodontycznego w ciąży trzeba pamiętać o tym, że różne dolegliwości mogą się na siebie nakładać i powodować znaczny spadek nastroju. W ciąży u kobiet mogą pojawić się nieprzyjemne mdłości, wymioty, zawroty głowy, a nawet obrzęki i krwawienie dziąseł. Szczególnie dotyczy to pierwszego trymestru ciąży, choć u niektórych trwa znacznie dłużej.

Początki z aparatem ortodontycznym też bywają nieprzyjemne i uciążliwe. Niektóre elementy aparatu mogą podrażniać i powodować dyskomfort. Dodatkowo musimy zwracać jeszcze większą uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej. Do aparatu trzeba się przyzwyczaić, a u niektórych pacjentów trwa to nawet kilka tygodni. Jeżeli te wszystkie dolegliwości połączą się z dolegliwościami ciążowymi, to przyszłej mamie może być znacznie trudniej.

Czy można zakładać aparat ortodontyczny podczas ciąży?

Pytanie „czy można zakładać aparat ortodontyczny podczas ciąży” jest często zadawane przez przyszłe mamy. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Generalnie, jeśli leczenie ortodontyczne jest już w toku, można je kontynuować pod ścisłą kontrolą ortodonty. Jednak rozpoczynanie nowego leczenia w czasie ciąży nie jest zalecane.

Głównym powodem, dla którego nie zaleca się zakładania aparatu ortodontycznego podczas ciąży, jest konieczność wykonania zdjęć rentgenowskich. Ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze. Ponadto, zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej mogą wpływać na stan dziąseł i kości, co może komplikować leczenie ortodontyczne.

Jeśli jednak kobieta bardzo chce rozpocząć leczenie ortodontyczne, a ciąża jest już zaawansowana, warto skonsultować się z ortodontą i ginekologiem. W niektórych przypadkach, przy braku przeciwwskazań i po dokładnej analizie korzyści i ryzyka, lekarz może zdecydować o rozpoczęciu leczenia. Zawsze jednak priorytetem jest zdrowie matki i dziecka.

Warto pamiętać, że choć ciąża może nie być idealnym momentem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, to jest doskonałym czasem, aby zacząć myśleć o zdrowiu zębów przyszłego dziecka. To dobry moment, aby dowiedzieć się kiedy z dzieckiem do ortodonty i zaplanować pierwsze wizyty kontrolne po narodzinach.

Podsumowując, czy można zakładać aparat ortodontyczny podczas ciąży? W większości przypadków lepiej jest poczekać z rozpoczęciem leczenia do czasu po porodzie. Jednak każdy przypadek jest inny, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który weźmie pod uwagę indywidualną sytuację pacjentki i podejmie najlepszą decyzję dla zdrowia matki i dziecka.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Kiedy dziecku wychodzą zęby – poradnik dla rodziców

Kiedy dziecku wychodzą zęby – poradnik dla rodziców

Ząbkowanie to fascynujący, ale często wymagający etap w rozwoju każdego malucha. Jako rodzic, z pewnością zastanawiasz się, kiedy dziecku wychodzą zęby i jak najlepiej wspierać swojego malca w tym procesie. W naszym poradniku znajdziesz kompleksowe informacje, które...

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W świecie współczesnej ortodoncji dostępnych jest wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych. W klinice Pers Dental specjalizujemy się w kompleksowym leczeniu ortodontycznym, oferując pacjentom szeroki wybór rozwiązań dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb....

0 komentarzy

Wyślij komentarz