Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Wiele osób marzących o prostych zębach decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Po drodze pojawia się wiele pytań, ale najczęściej zadawane dotyczą właśnie ewentualnego bólu. Wydaje nam się, że dojście do upragnionego efektu musi wiązać się z cierpieniem, ale czy faktycznie tak jest? Na co powinniśmy się przygotować i co powinno wzbudzić nasze wątpliwości? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw zastanowić się, jak dokładnie wygląda proces leczenia ortodontycznego. Przed założeniem aparatu stałego przeprowadzany jest obszerny wywiad, dodatkowe badania i dopierana jest najlepsza metoda leczenia. Dodatkowo pobierane są wyciski, które posłużą przy przygotowywaniu aparatu. Pobieranie wycisków jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne.

W kolejnym etapie aparat stały zakładany jest na nasze zęby. Mocuje się go za pomocą specjalnych zamków i kleju ortodontycznego. Ten proces również jest bezbolesny, a przynajmniej taki powinien być. Doświadczony ortodonta potrafi założyć aparat niezwykle delikatnie. Może pojawić się tylko delikatny dyskomfort, który wynika z konieczności szerokiego otwarcia buzi.

Po założeniu aparatu stałego możemy czuć delikatny ucisk przez kilka pierwszych dni i jest to zupełnie normalne. Siły, które oddziałują na zęby mają za zadanie ustawić je w odpowiedniej pozycji. Nie powinniśmy odczuwać bólu, ponieważ może on świadczyć o nieumiejętnym założeniu aparatu. Należy też pamiętać, że każdy z nas ma inny próg bólu. Każda wątpliwość powinna zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym leczenie. Nasz ortodonta warszawa wszystko dokładnie tłumaczy już podczas pierwszej konsultacji.

Czy zdjęcie aparatu stałego boli?

Kolejne etapy leczenia zależą od konkretnego przypadku, ale zawsze konieczne są wizyty kontrolne. Podczas takich wizyt wymieniane są niektóre elementy aparatu, ale nie powinniśmy obawiać się bólu. Wizyty kontrolne są bezbolesne i na pewno nie wymagają podawania środków znieczulających. Aparat stały to najpopularniejsza i bardzo skuteczna metoda leczenia wad zgryzu.

Ile czasu trwa zakładanie aparatu ortodontycznego?

Zakładanie aparatu ortodontycznego to jeden z etapów leczenia. Bardzo często konieczne jest wcześniejsze dokładne oczyszczenie i piaskowanie zębów, a trwa to około 30 minut. Samo założenie aparatu również trwa około 30 minut. Oczywiście wiele zależy od konkretnego przypadku i rodzaju wady zgryzu. W przypadku bardzo ciężkich wad może to trwać nieco dłużej.

Aparat stały a jedzenie

Nasza dieta nie zmieni się diametralnie po założeniu aparatu stałego, ale faktycznie są produkty, których powinniśmy unikać, szczególnie przez kilka pierwszych dni po założeniu aparatu. Na początku możemy mieć problem z żuciem i gryzieniem, więc wskazane jest spożywanie produktów płynnych. Świetnie sprawdzą się zupy kremy, jogurty czy smoothie. Taka konsystencja pozwala pić przez słomkę. Niekiedy nawet na początku takie ograniczenia nie są konieczne i wtedy oczywiście można jeść również inne produkty.

Podczas całego leczenia ortodontycznego powinniśmy unikać kilku produktów spożywczych, ale są to głównie produkty, których zawsze lepiej unikać. Nie jest wskazane spożywanie słodyczy, chipsów i żelek. Warto unikać wszystkich ciągnących przekąsek, takich jak gumy do żucia, mentosy czy karmelki. Mocno barwiące napoje również powinniśmy odstawić. Czerwone wino czy barszcz zabarwi nie tylko nasze zęby, ale i gumki.

Czy zdjęcie aparatu stałego boli?

Na ten moment czeka każdy kto nosi aparat ortodontyczny. Przez około dwa lata marzymy o pięknym efekcie końcowym. Kiedy wreszcie nadchodzi ten dzień zaczynamy się zastanawiać, czy zdjęcie aparatu stałego będzie bolesne. Mamy dobrą wiadomość – zdjęcie aparatu nie boli. Możemy odczuwać delikatny dyskomfort, ponieważ lekarz musi w sposób mechaniczny zdjąć wszystkie elementy aparatu. Do usunięcia pozostałości kleju używa się specjalnych preparatów. Na sam koniec czeka nas jeszcze polerowanie.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz