Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od rodzaju choroby zależy jej leczenie. W wielu przypadkach leczenie chorób jamy ustnej jest długie i uciążliwe. Najpopularniejszymi chorobami jamy ustnej są pęcherze, bąble, otarcia, opryszczka, afty, zajady. Oczywiście jest ich znacznie więcej i zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Czym jest jama ustna?

Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej to temat, który interesuje osoby zmagające się z takimi problemami. Najlepiej jednak zacząć od zrozumienia, czym właściwie jest jama ustna. Oczywiście jest to przede wszystkim podniebienie i dno jamy ustnej. Podniebienie dzielimy na twarde i miękkie. Po bokach znajdują się policzki, które również często ulegają urazom.

Mamy też oczywiście zęby, dziąsła i język. Warga górna połączona jest z wędzidełkiem jamy górnej, a warga dolna z wędzidełkiem jamy dolnej. Wszystkie te elementy składające się na naszą jamę ustną mogą ulegać urazom mechanicznym i rozmaitym chorobom. Zlokalizowanie problemu jest kluczem do dalszej diagnostyki, ale tym powinien zająć się specjalista.

Choroby jamy ustnej – rodzaje i leczenie

Często występującym problemem są afty. Afty to zazwyczaj niewielkie zmiany, które pokrywają się nalotem, a wokół nich pojawia się czerwona obwódka. Umiejscowione mogą być na policzkach, wargach i języku. Sprawiają ból, ale szybko można się ich pozbyć. Przede wszystkim powinniśmy poznać przyczynę problemu, a następnie ją wyeliminować. Może to być nieodpowiednia higiena jamy ustnej, podrażniające śluzówkę elementy aparatu ortodontycznego, alergie. W aptece znajdziemy też gotowe preparaty bez recepty, które przyspieszą proces gojenia.

Zespół Behceta, to kolejna choroba, która dotyczy błony śluzowej jamy ustnej, ale nie tylko. Obejmuje ona miejsca, w których naczynia krwionośne są drobne. Najczęściej występują bolesne zmiany i owrzodzenia. Przyczyny choroby nie są do końca znane, ale możliwe, że są to zmiany immunologiczne. Leczenie jest zatem trudne i najczęściej ogranicza się do łagodzenia objawów.

Choroby jamy ustnej

Równie często pacjenci zmagają się z opryszczkami. Opryszczka jest chorobą wirusową, która powoduje powstawanie pęcherzyków. Mogą one pojawiać się zarówno na błonie śluzowej jamy ustnej, jak i na skórze twarzy i warg. W przypadku opryszczki najczęściej stosuje się miejscowo maści, a zmiany znikają po około tygodniu i nie zostawiają blizn.

Nasz język również jest narażony na różnego rodzaju schorzenia. Do tych najczęściej występujących zaliczyć można język włochaty, język geograficzny, zapalenie o ostrym przebiegu. Przyczyny chorób języka są różne, ale zazwyczaj są to infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe. Niekiedy problem może wywołać niedobór witamin czy alergie. Leczenie zależne jest od rodzaju choroby.

Profilaktyka chorób jamy ustnej

Najważniejszym elementem profilaktyki chorób jamy ustnej jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Dokładne mycie zębów powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie i obejmować nie tylko szczotkowanie, ale też nitkowanie i płukanie specjalnymi płynami. Nie bez znaczenia jest rodzaj szczoteczki i technika szczotkowania. To wszystko ma ogromne znaczenie.

Równie ważne są kontrole stomatologiczne. Do specjalisty powinniśmy wybrać się dwa razy do roku na przegląd zębów i jamy ustnej. Tylko lekarz jest w stanie zauważyć pierwsze objawy choroby w jej wczesnym stadium, a to daje możliwość szybszego wyleczenia. Na rynku znajdziemy też wiele preparatów, które mogą pomóc w profilaktycznym dbaniu o naszą jamę ustną.

My sami również możemy wiele zrobić. Powinniśmy obserwować i działać, jeśli zobaczymy jakieś niepokojące zmiany. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ rozwój wielu chorób jest bardzo szybki, a leczenie na zaawansowanym etapie trudne i czasochłonne.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Wielu pacjentów ma problem z krwawiącymi zębami. Przyczyny krwawienia z dziąseł mogą być bardzo różne, ale niewątpliwie nie powinniśmy bagatelizować tego problemu. Taki stan może się bardzo szybko pogarszać i w efekcie prowadzić do poważnych chorób przyzębia....

0 komentarzy

Wyślij komentarz