Nieświeży oddech – jak się pozbyć?

Nieświeży oddech to problem, z którym zmaga się wiele osób. Dotyka on zarówno osób starszych, jak i młodych. Najczęściej przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale problem może też wynikać z rozwoju wielu chorób. Nie powinniśmy bagatelizować tego objawu ze względu na nasze zdrowie, ale też komfort psychiczny. Nieświeży oddech może zamykać nas na kontakty społeczne i zaburzać poczucie własnej wartości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest halitoza?
  • Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?
  • Jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Czym jest halitoza?

Nieprzyjemny zapach z ust to właśnie halitoza. Problem może nasilać się tylko o określonych porach dnia albo być odczuwalny ciągle. Najczęściej spotykana jest halitoza fizjologiczna, która wynika z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, diety, albo złych nawyków. Można też spotkać się z halitozą patologiczną, która wynika z chorób. Cuchnący oddech jest wtedy tylko jednym z objawów choroby. Niezależnie od przyczyny warto szukać pomocy u specjalisty.

Nieświeży oddech – przyczyna higieniczna

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest właśnie nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Przede wszystkim chodzi tu o codzienne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak szczotkowanie, nitkowanie i płukanie. Wiele osób szczotkuje zęby za krótko albo korzysta z nieodpowiedniej techniki. Pamiętajmy, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie przez około 3 minuty. Niezwykle pomocnym narzędziem jest też irygator, który dociera w trudno dostępne miejsca.

Oprócz codziennej higieny musimy też pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wybrać się na skaling i piaskowanie w celu usunięcia kamienia nazębnego. W przeciwnym razie namnażające się bakterie będą wytwarzały lotne związki siarki, a to właśnie one przyczyniają się do nieświeżego oddechu.

Cuchnący oddech

Nieświeży oddech – przyczyny wynikające z diety

Dieta ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Częstą przyczyną nieświeżego oddechu jest właśnie spożywanie produktów, które wytwarzają nieprzyjemną woń. Zaliczamy do nich cebulę, czosnek, a nawet jabłka, które fermentują w przewodzie pokarmowym. Bez wątpienia powinniśmy unikać nadmiernego spożywania kawy oraz palenia papierosów.

Nieświeży oddech – przyczyny wynikające z uszkodzeń i chorób

Niestety nieświeży oddech może wynikać z wielu chorób i schorzeń. Bardzo często dotyczą one samej jamy ustnej. Zwróćmy uwagę, czy nie pojawiają się afty, owrzodzenia lub ropnie. To wszystko może powodować nieprzyjemny zapach z ust. Wiele z chorób laryngologicznych (ropne zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie zatok) daje takie właśnie objawy.

Część leków zmniejsza wydzielanie śliny, tak samo jak chore ślinianki. To również może mieć ogromne znaczenie. Problem z nieświeżym oddechem mogą mieć osoby chorujące na niewydolność nerek, cukrzycę, nowotwory jamy ustnej czy część z chorób układu pokarmowego. Pamiętajmy, że nieświeży oddech jest tylko objawem, więc zawsze powinniśmy szukać przyczyny.

Jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Jeżeli przyczyną nieświeżego oddechu jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, to powinniśmy bardziej się do tego tematu przyłożyć. Pierwsze co warto zrobić, to udać się na wizytę do stomatologa. Specjalista oceni stan naszych zębów, przeprowadzi higienizację i da cenne wskazówki, co do dalszego samodzielnego postępowania.

Na rynku znajdziemy też wiele specjalistycznych produktów i preparatów. W każdej aptece dostaniemy bez recepty tabletki to ssania na nieświeży oddech. Możemy też wybrać pastę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej dedykowany właśnie temu problemowi.

Jeżeli przyczyna leży głębiej, a nieświeży oddech jest tylko jednym z objawów choroby, to przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza. Warto zapytać, czy doraźne stosowanie preparatów przeznaczonych do walki z nieświeżym oddechem jest wskazane. Niczego nie powinniśmy robić na własną rękę, a leczenie samych objawów nie rozwiąże problemów zdrowotnych.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Wielu pacjentów ma problem z krwawiącymi zębami. Przyczyny krwawienia z dziąseł mogą być bardzo różne, ale niewątpliwie nie powinniśmy bagatelizować tego problemu. Taki stan może się bardzo szybko pogarszać i w efekcie prowadzić do poważnych chorób przyzębia....

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *