Zapalenie przyzębia – leczenie

Zapalenie przyzębia jest niezwykle niebezpieczne, a zmaga się z nim znaczna część pacjentów dorosłych. W efekcie tej choroby dochodzi do zniszczenia tkanek, które otaczają nasze zęby, ale również narażone są dziąsła i kości. W zaawansowanym stadium może dojść do utraty zębów. Powinniśmy dbać o odpowiednią profilaktykę, obserwować i udać się do specjalisty jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

Z tego artykułu dowiesz się następujących rzeczy o zapaleniu przyzębia:

  • Skąd bierze się?
  • Jakie są objawy?
  • Jak leczyć?
  • Jak zapobiegać?

Skąd bierze się zapalenie przyzębia?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się zapalenia przyzębia jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Bakteria mają destrukcyjny wpływ nie tylko na nasze zęby, ale również całą jamę ustną. Nie możemy zapominać o codziennym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu zębów. Równie ważne są regularne wizyty u higienistki na profesjonalne czyszczenie.

W najczęstszych przyczynach pojawienia się zapalenia przyzębia warto też wspomnieć o czynnikach, które zwiększają ryzyko. Jest to przede wszystkim długotrwały stres, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków. Ogromne znaczenie mają też czynniki genetyczne.

Zapalenie przyzębia – objawy

Pierwsze objawy zapalenia przyzębia są często bagatelizowane, ponieważ mogą wynikać z wielu innych rzeczy. Najczęściej pojawia się krwawienie dziąseł, obrzęk, nieprzyjemny zapach z ust i ból. Wielu pacjentów uznaje to za sygnał do zmiany szczoteczki na taką z miękkim włosiem. Faktycznie warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad zmianą szczoteczki, ale jeżeli objawy nie ustąpią, to należy udać się do lekarza.

Wraz z postępem choroby możemy zaobserwować dużą ruchomość zębów, zmianę ich pozycji, a w efekcie nawet wypadanie. Im szybciej zauważymy niepokojące objawy i udamy się do specjalisty, tym większa szansa, że leczenie przyniesie zadowalające rezultaty.

Zapalenie przyzębia – objawy

Jak leczyć zapalenie przyzębia?

Leczenie zapalenia przyzębia może być złożone, a złożoność zależna jest od stopnia zaawansowania choroby. Pierwsze co należy zrobić, to pozbycie się stanu zapalnego i dokładne oczyszczenie zębów oraz przestrzeni między zębowych. W tym celu pacjent powinien udać się na profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym. Najczęściej stosowanymi zabiegami jest skaling i piaskowanie.

Kolejnym etapem leczenia jest korekcja i najczęściej lekarz rozpoczyna ją od zastosowania metod niechirurgicznych. Jej celem jest dokładne oczyszczenie powierzchni poddziąsłowych oraz polerowanie korzeni. Jeżeli niechirurgiczne metody okażą się niewystarczające, to pacjent musi być poddany leczeniu chirurgicznemu.

Ostatnim etapem leczenia jest podtrzymanie uzyskanych efektów. Oczywiście podstawą jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej na co dzień, ale konieczne są też regularne kontrole stanu uzębienia oraz profesjonalna higienizacja.

Profilaktyka

Najbardziej skuteczną profilaktyką jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Oczywiście każdy z nas powinien o tym pamiętać, ale osoby zmagające się z zapaleniem przyzębia albo takie, które mają do tego predyspozycje genetyczne, powinny przykładać do tego szczególną uwagę.

Podstawą jest codzienne szczotkowanie zębów. Powinniśmy robić to przynajmniej dwa razy dziennie szczoteczką ze średnio twardym włosiem. Taka szczoteczka będzie skutecznie usuwać zanieczyszczenia, a jednocześnie nie podrażni dziąseł. Znaczenie ma również metoda jaką myjemy zęby, ponieważ przy zapaleniu przyzębia najlepiej sprawdzi się metoda wymiatająca.

Wiele osób myśli, że samo szczotkowanie wystarczy, ale to niestety za mało. Szczoteczka nie dociera w trudno dostępne miejsca. Powinniśmy zadbać o codzienne oczyszczenie przestrzeni między zębowych i do tego świetnie sprawdzają się nici dentystyczne lub irygatory. Nici dentystyczne wprowadza się pomiędzy zęby, wykonując ruch od dziąsła do końca zęba. Irygator działa dzięki wykorzystaniu wody pod ciśnieniem i jest niezwykle skuteczny.

Warto korzystać również regularnie z usług specjalistów, którzy ocenią stan naszych zębów. Profesjonalna higienizacja w Pers Dental ortodonta Warszawa powinna być przeprowadzana u każdego, ponieważ nawet idealna higiena jamy ustnej w domu nie gwarantuje braku płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Skaling i piaskowanie pozwala dokładnie oczyścić zęby i przestrzenie między zębowe.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Dieta przy aparacie ortodontycznym – klucz do skutecznego leczenia

Dieta przy aparacie ortodontycznym – klucz do skutecznego leczenia

Noszenie aparatu ortodontycznego to ważny krok w drodze do pięknego uśmiechu, ale sama obecność aparatu to nie wszystko. Kluczową rolę odgrywa również odpowiednia dieta. W naszej klinice ortodontycznej wiemy, jak istotne jest połączenie profesjonalnego leczenia z...

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego?

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego?

Ile bolą zęby po założeniu aparatu ortodontycznego - co musisz wiedzieć? Zastanawiasz się, ile bolą zęby po założeniu aparatu? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. Dowiesz się, czego możesz się spodziewać w pierwszych dniach po założeniu aparatu, jak długo...

Leczenie ortodontyczne – Jakie daje korzyści?

Leczenie ortodontyczne – Jakie daje korzyści?

Zdrowy uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim odzwierciedlenie dobrego stanu zdrowia naszej jamy ustnej. Leczenie ortodontyczne, często kojarzone wyłącznie z poprawą wyglądu, w rzeczywistości pełni znacznie ważniejszą rolę – jest kluczowym...

0 komentarzy

Wyślij komentarz