Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?

Wielu pacjentów ma problem z krwawiącymi zębami. Przyczyny krwawienia z dziąseł mogą być bardzo różne, ale niewątpliwie nie powinniśmy bagatelizować tego problemu. Taki stan może się bardzo szybko pogarszać i w efekcie prowadzić do poważnych chorób przyzębia. Najważniejszym elementem profilaktyki jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Powinniśmy dobrać wszelkie akcesoria do naszych potrzeb.

Od czego krwawią dziąsła?

Najczęściej przyczyn krwawienia z dziąseł doszukujemy się z nieodpowiedniej higienie jamy ustnej czy uszkodzeniach mechanicznych. Faktycznie, bardzo często tak właśnie jest. Nieregularne, zbyt krótkie czy zbyt intensywne szczotkowanie może doprowadzić do krwawienia z dziąseł. Odkładająca się płytka bakteryjna, która nie jest dokładnie usuwana, może powodować stany zapalne, które objawiają się właśnie krwawieniem.

Zapominamy jednak, że przyczyny krwawienia z dziąseł mogą być bardziej złożone, a czasem nawet są objawem poważnych chorób. Najczęściej jest to niedobór witamin, anemia, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi czy stosowanie wielu leków. Wiele osób noszących protezy zębowe również skarży się na krwawienia z dziąseł. W takiej sytuacji warto udać się na kontrolę do protetyka.

Jak widać, nie warto bagatelizować problemu krwawienia z dziąseł, szczególnie jeżeli pojawia się on nagle i utrzymuje przez dłuższy czas. Może się okazać, że był to objaw poważnej choroby, którą powinniśmy jak najszybciej zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie.

krwawienie dziąseł

Paradontoza a krwawienie dziąseł

Pierwszymi objawami paradontozy może być właśnie krwawienie dziąseł, ale też opuchlizna, zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach z ust czy odkryte szyjki zębowe. Lekceważenie takich objawów może doprowadzić do rozwoju paradontozy. Zapalenie przyzębia jest chorobą przewlekłą, która atakuje nasze dziąsła oraz tkanki wokół zębów.

Najczęściej jej przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Powstały w ten sposób kamień nazębny to siedlisko bakterii chorobotwórczych. Rozwijający się stan zapalny tylko pogarsza sytuację, a w powstałych kieszonkach przyzębnych odkładają się bakterie. Bakterie niszczą korzenie, które zostały odsłonięte, a w efekcie może dochodzić do wypadania zębów.

Leczenie krwawienia z dziąseł

Pierwsze co powinniśmy zrobić, to poznać przyczynę krwawienia z dziąseł. Jeżeli mamy pewność, że problemem jest zapalenie dziąseł lub paradontoza, to powinniśmy udać się do stomatologa. Lekarz dobierze odpowiednie metody leczenia, a przede wszystkim oczyści zęby z nagromadzonego kamienia nazębnego stosując skaling i piaskowanie.

Jeżeli problem nie jest nasilony, a przyczyną jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, to możemy poradzić sobie z tym samodzielnie w domu. Warto przynajmniej tymczasowo zmienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem. Nie zapominajmy, że zęby należy szczotkować dokładnie, przynajmniej dwa razy dziennie. Metoda szczotkowania również ma ogromne znaczenie. Zastosujmy szczotkowanie wymiatające, ponieważ dzięki temu nie podrażnimy dziąseł.

Warto stosować też sprawdzone, domowe sposoby. Naturalne płukanki z rumianku czy szałwii mogą wspomóc procesy gojenia, ponieważ mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Niekiedy też przyczyną krwawienia z dziąseł jest niedobór witamin, najczęściej witaminy K i C. W takiej sytuacji warto spożywać produkty bogate w te witaminy albo dodatkowo je suplementować.

Profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto stosować się do kilku bardzo ważnych zasad. Przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Samo szczotkowanie to za mało. Powinniśmy korzystać z nici dentystycznych i płukanek do jamy ustnej. Świetnie sprawdzają się również irygatory. Równie ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz zabiegi higienizacji przynajmniej raz w roku. Dentysta podczas takiej wizyty usunie nagromadzony kamień nazębny, którego nie jesteśmy w stanie pozbyć się samodzielnie w domu. Tylko takie kompleksowe podejście do tematu dbania o higienę jamy ustnej zagwarantuje nam zdrowy i piękny uśmiech.

Umów konsultacje telefonicznie lub przez formularz

tel. 691 311 327

Zobacz również

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Co to jest Stomatologia estetyczna?

Promowany kanon piękna dotyczy nie tylko twarzy, sylwetki czy umięśnienia, ale również zębów. Wiele osób marzy o idealnym, hollywoodzkim uśmiechu. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie stomatologia estetyczna. Nasze zęby mają być nie tylko zdrowe, ale też piękne i...

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

5 produktów dla utrzymania zdrowych zębów

Podstawą dbania o nasze zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Okazuje się, że to wszystko może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o dietę. To, co jemy ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, w tym również zęby i dziąsła. Warto...

Leczenie chorób jamy ustnej

Leczenie chorób jamy ustnej

Choroby jamy ustnej niestety bardzo często występują u pacjentów w każdym wieku. Przyczyną mogą być wirusy, bakterie, rozmaite alergie, ale też czynniki mechaniczne. Najczęściej choroby jamy ustnej są widoczne gołym okiem i mogą sprawiać dyskomfort, a nawet ból. Od...

0 komentarzy

Wyślij komentarz